Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Borzęcin. Strefa Aktywności Gospodarczej. Inwestorzy kupują grunty.

Borzęcin. Strefa Aktywności Gospodarczej. Inwestorzy kupują grunty.

Blisko tysiąc miejsc pracy może powstać w Strefie Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie. Strefa obejmie około dwadzieścia pięć  hektarów. Już pojawili się pierwsi inwestorzy. Strefa tworzona jest głównie z myślą o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Samorządowcy w tej chwili tworzą infrastrukturę, by nowe firmy mogły znaleźć tutaj swoje siedziby.

Za kilka miesięcy na łące w Borzęcinie pojawią się ciężkie maszyny i rozpocznie się budowa nowych firm. To co przyciąga przedsiębiorców, to przede wszystkim ceny ziemi, które są o wiele niższe niż wokół dużych miast. Gmina Borzęcin sprzedała już blisko 15 hektarów gruntów pod przyszłe inwestycje.

– W ostatnich tygodniach dwóch inwestorów z Krakowa i Wieliczki podpisało kontrakty na zakup 14 działek. Wcześniej sprzedaliśmy 12 działek. Pozostało nam 6 hektarów gruntów, które będziemy sprzedawali w 2019 roku. Już mamy zainteresowanych, którzy oczekują na przetarg – mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina.

Borzęcin do tej pory nie był dobrze skomunikowany. Dzięki budowie nowej drogi która połączyła już istniejącą trasę wojewódzką z Brzeska do Szczurowej z powstającą Strefą Aktywności Gospodarczej w Borzęcin powstał nowy szlak komunikacyjny. Wyprowadził on ruch samochodów ciężarowych poza zwartą zabudowę, co ułatwiło dojazd do autostrady A4. – Jest to ważne, żeby było blisko autostrady, żeby łatwo było wyjechać z gminy Borzęcin ale także do niej wjechać – podkreśla Czesław Małek, przewodniczący Rady  Gminy w Borzęcinie.

Strefa gospodarcza to przede wszystkim nowe miejsca pracy. Może ich powstać blisko tysiąc. – To jest bardzo ważne dla tych ludzi, ale także myślę, że nowi mieszkańcy będą się tutaj osiedlali jeżeli znajdą tutaj pracę – dodaje Maria Pilarska, radna Borzęcina.

Strefa ekonomiczna to realny zysk finansowy dla samorządu. Gmina będzie otrzymywała pieniądze z podatków od nieruchomości i z udziałów w podatkach dochodowych. W Borzęcinie rocznie mogą to być na 4 miliony złotych – dodaje Janusz Kwaśniak.

Gmina na uzbrojenie terenów w niezbędne media chce wydać 10 milionów złotych. Już złożyła wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych.

IB

Fot. Maciej Mazur

Janusz Kwaśniak – Wójt Gminy Borzęcin o Strefie Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie

Janusz Kwaśniak – Wójt Gminy Borzęcin o Strefie Aktywności Gospodarczej w Borzęcinie

Opublikowany przez Informator Brzeski Poniedziałek, 31 grudnia 2018