Jeden z najstarszych, największych i najnowocześniejszych browarów w Polsce obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz. Browar Okocim już od 170 lat dynamicznie rozwija się, pielęgnując swoją bogatą historię i tradycje.
Historia Browaru Okocim rozpoczęła się 26 kwietnia 1845 roku gdy Jan Ewangelista Goetz powołał do życia spółkę będącą jego początkiem. Dziś, po 170 latach, nazwa miejscowości Okocim, a zarazem tutejszego browaru, jest doskonale rozpoznawalna przez Polaków. Pierwsza warka piwa była gotowa już w lutym 1846 roku i liczyła jedynie kilkadziesiąt wiader (jedno wiadro to 60 litrów). Obecnie Browar Okocim to czołowy polski producent, który rocznie warzy ok. 4,5 mln hektolitrów złotego trunku.
Pod opieką rodu Goetzów, Browar Okocim rozwijał się prężnie, silnie wpływając na sytuację społeczno-ekonomiczną regionu. Ród Goetzów stał się integralną częścią społeczeństwa polskiego, włączając się w inicjatywy społeczne, oświatowe i kulturalne na terenie Brzeska i Okocimia, tworząc m.in. w 1878 roku jedną z pierwszych w Polsce „Kas wsparcia i chorych”, fundując wiele gmachów użyteczności publicznej takich jak: szkoły, kościół, plebanię, salę teatralną, etc. Goetzowie wspierali również ważne inicjatywy w regionie, m.in. budowę teatru im. Słowackiego, pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku oraz wykupienie Wawelu z rąk Austriaków. Pod zarządem potomków założyciela browar stał się jednym z pięciu największych producentów piwa w CesarstwieAustro-Węgierskim. W czasie II wojny światowej został przejęty przez okupantów, zaś po jej zakończeniu, dzięki pracownikom udało się sprowadzić wywiezione z browaru maszyny i urządzenia, i jeszcze w tym samym roku rozpocząć warzenie piwa. W 1945 roku browar został upaństwowiony. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, jako jeden z pierwszych, przekształcił się w spółkę akcyjną, notowaną na polskiej giełdzie. W 1996 roku duński Carlsberg – firma o długich i bogatych tradycjach piwowarskich – został inwestorem strategicznym browaru. Od ponad dekady Browar Okocim wraz z browarami Bosman w Szczecinie i Kasztelan w Sierpcu stanowią jedną silną grupę Carlsberg Polska.
– Dla Browaru Okocim rok 2015 to czas wyjątkowego jubileuszu. Już od 170-ciu lat, dzięki wkładowi wielu pokoleń naszych pracowników, możemy warzyć najwyższej jakości piwo. Dzięki dołączeniu do globalnej rodziny Carlsberga, przeprowadziliśmy szereg inwestycji i modernizacji, które pozwoliły nam stać się jednym z najnowocześniejszych i największych browarów w Polsce. Obecnie nasze moce produkcyjne sięgają około 4,5 mln hl piwa rocznie, a nakłady inwestycyjne poczynione w latach 2001 do 2014 wyniosły ponad 500 mln złotych – mówi Michał Napieracz, dyrektor Browaru Okocim.
Brzeski browar jest liczącym się w Małopolsce pracodawcą, dając zatrudnienie ponad 500 pracownikom oraz przyczyniając się do tworzenia ponad 4 tysięcy miejsc pracy w pokrewnych branżach. Przedsiębiorstwo wspiera rozwój regionu i inicjatywy ważnych dla lokalnej społeczności. Browar aktywnie angażuje się w życie mieszkańców i wiele wydarzeń, m.in. Dni Brzeska oraz sponsoruje Okocimski Klub Sportowy. Z kolei marka piwa Okocim z dumą wspiera również wielki polski sport, będąc Oficjalnym Sponsorem Piłkarskiej Reprezentacji Polski oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Z szacunku do historii i tradycji, przestrzenie zabytkowych browarniczych budynków są restaurowane i adaptowane do obecnych, wzrastających potrzeb produkcyjnych. Browar Okocim to ostoja bogatych i długich tradycji browarniczych, pieczołowicie kultywowanych i przekazywanych przez kolejne pokolenia piwowarów. To dzięki ich wiedzy i pasji od dziesiątków lat piwa warzone w tym browarze są cenione i wielokrotnie nagradzane w kraju i na świecie.
Aby uczcić tę okrągłą rocznicę, wydana została wspólnie z Brzeskim Towarzystwem GRYF książka „Ku pamięci potomków Jana Goetza Okocimskiego”. Publikacja powstała na bazie unikalnego manuskryptu wydanego w 1929 roku dla uczczenia 80-lecia browaru. Wydrukowano wówczas zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy książki, które trafiły do wąskiego grona rodziny i przyjaciół familii Goetzów. Ta wspaniała publikacja podkreśla więzi browaru z miastem Brzesko, dlatego kilka egzemplarzy przekazanych zostanie tutejszej Bibliotece Miejskiej.
—
IB
Fot. Maciej Mazur