Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, dostrzegających w dzisiejszym świecie różnorodne zagrożenia społeczne, w dniu 2 lutego br. na terenie parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku odbyła się debata, pod hasłem „Współczesna młodzież a patologie i zagrożenia społeczne”. Debata została zorganizowana przy udziale ks. Mariana Kostrzewy, a w spotkaniu uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Brzesku, insp. Roman Gurgul, wspierany przez st. asp. Bogumiła Machaja i sierż. Monikę Lis z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP w Brzesku . Rozpoczynając spotkanie, Komendant przedstawił założenia i cele debaty, omówił obecną sytuację na terenie powiatu w zakresie zagrożeń patologiami, a także przedstawił sposoby reagowania policjantów na zaistniałe sytuacje trudne.
Podczas spotkania poruszono m.in. takie problemy, jak:
– niebezpieczeństwa związane z korzystaniem przez młodych ludzi z Internetu,
– nadużywanie Internetu w aspekcie związanych z tym problemów zdrowotnych,
– cyberzagrożenia, (główne kategorie: grooming, flaming, cyberstalking, miejsce ich dokonywania),
– zasady bezpiecznego korzystania z Facebooka,
– zakupy w sieci,
– „promocje, okazje” – na co uważać?
– sprzedaż alkoholu małoletnim,
– „dlaczego palenie marihuany jest przestępstwem?”
– społeczny obowiązek powiadamiania policji o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia,
– wpływ współczesnych wzorców, reklam, muzyki, teledysków na nasze życie,
– przestępstwa na tle seksualnym, poruszenie kwestii zagrożeń związanych z pigułka gwałtu, pt.
pilnuj swojego drinka, tabletka dzień po,
– zagrożenia związane z pracą poza granicami naszego kraju, handel ludźmi, prostytucja,
Uczestnicy debaty – mieszkańcy, w tym młodzież zgromadzona w ramach duszpasterstwa młodych, otrzymali ankiety dotyczące spotkania; anonimowo mogli wyrazić swoją opinię na jego temat. Jej wyniki zostaną przeanalizowane i pozwolą udoskonalić współpracę Policji ze społeczeństwem.
Podsumowując debatę Komendant Powiatowy Policji, inspektor Roman Gurgul, podkreślił, że niezbędny w życiu codziennym jest wzajemny szacunek do drugiego człowieka oraz rozsądne posługiwanie się Internetem. Dodając do tego zasadę ograniczonego zaufania, wszystko to przyczyni się do bezpieczeństwa młodego człowieka, jak i osób jemu najbliższych. Komendant podziękował za przybycie i za aktywność młodzieży w dziedzinie bezpieczeństwa.
—
St.asp. Bogumił Machaj