Na specjalnym spotkaniu zorganizowanym dla mediów władze Brzeska podsumowały ubiegły rok. Spotkanie było również poświęcone inwestycjom, które czekają Brzesko i gminę w bieżącym roku.
Do głównych sukcesów w 2011 roku Burmistrz Grzegorz Wawryka zaliczył oddanie do użyteczności Regionalnego Centrum Kulturalnego – Bibliotecznego, które okazało się inwestycją niezwykle trafioną. Już teraz widać jak bardzo miastu potrzebny był tak wielofunkcyjny budynek. Jest to miejsce, w którym odbywa się coraz więcej imprez i spotkań. W planach jest, aby w RCKB oprócz imprez kulturalnych odbywały się również zjazdy i konferencje. Burmistrz uważa, że w Brzesku istnieje bardzo dobra baza hotelowa dla tego typu przedsięwzięć. Organizacja różnego rodzaju spotkań byłaby także idealną formą promocji miasta i regionu.
Drugim i chyba najważniejszym wydarzeniem w zeszłym roku było zakończenie rewitalizacji brzeskiego rynku. Centrum miasta nabrało nowego kształtu i wyglądu. Odsłonięty został widok na otaczające rynek zabytkowe kamienice. Wiele z nich zostało odnowionych i prezentują teraz swoje piękno. Część czeka nadal na remont. Rynek otrzymał również nową iluminację i teraz także wieczorem i w nocy można podziwiać piękno tej części miasta. W nowym roku planowane jest przeniesienie części uroczystości na płytę nowego rynku. Byłyby to na przykład uroczystości organizowane 3 maja i 11 listopada.
Do ważnych inwestycji rozpoczętych i wykonanych w 2011 roku należy także rondo na skrzyżowaniu ulic Solskiego, Okulickiego i Szczepanowskiej. Rondo znajdujące się w trakcie drogi powiatowej łączącej Brzesko ze Szczurową pozwoliło na usprawnienie ruchu drogowego w tej części miasta. Inwestycje przy ulicy Solskiego trwały łącznie kilka lat, a budowa ronda była jedynie ich zwieńczeniem. Ulica nabrała nowego kształtu, ponieważ uzyskała nową nawierzchnię na całej długości od krajowej „4” aż do dworca kolejowego. Poszerzono także jezdnię i przebudowano studzienki kanalizacyjne w taki sposób, aby nie były one uciążliwe dla kierowców w czasie jazdy. Zdążyliśmy już zapomnieć jakiego slalomu pomiędzy nimi musieliśmy dokonywać dawniej. Przy ulicy Solskiego wybudowano także nowe chodniki, a niektóre ulice odchodzące od głównego traktu także otrzymały nową asfaltową nawierzchnię. Łączna wartość prac wykonanych w tym rejonie wyniosła około 8 milionów złotych.
Nadal trwa remont i przebudowa dworca PKP. Prace prowadzone są wspólnie z PKP. Oddanie do użytku planowane jest w II kwartale tego roku. Jak informuje wykonawca tych prac, powinny one być zakończone przed EURO.
Podczas konferencji wiele uwagi poświęcono również zadaniom czekającym samorząd w 2012 roku. Na cele inwestycyjne przeznaczono tym razem ponad 30 milionów złotych.
Do jednego z głównych zadań na pewno należeć będzie rozbudowa kanalizacji, która już w tej chwili należy do największych w Małopolsce.
W ramach programu PROF rozpocznie się realizacja wodociągowania Poręby Spytkowskiej. Będzie ona wykonywana w trzech etapach i na celu będzie miała przyłączenie jak największej liczby gospodarstw domowych w tej miejscowości.
Nadal będzie trwał budowa nowych oraz remont starych chodników w miejscowościach należących gminy. Nowe chodniki powinny powstać przy drodze z Mokrzysk do Szczepanowa. Będzie to kolejna część inwestycji, ponieważ 1/3 już została wykonana. Powstaną także nowe spacerniaki w Okocimiu, Buczu, Jadownikach i w Brzesku.
W programie tegorocznych inwestycji przewidziana jest również budowa kanalizacji na ulicy Leśnej oraz w Jasieniu.
Bardzo ważną inwestycją będzie także remont Domu Ludowego w Jadownikach. W budynku znajduje się duża sala koncertowa z zapleczem, która może być wykorzystywana na potrzeby różnego rodzaju spotkań, konferencji i koncertów.
Oprócz środków pochodzących z budżetu miasta i gminy włodarze liczą na pozyskanie pieniędzy z europejskich i wojewódzkich funduszy celowych.
Wśród pozytywnych czynników sprzyjających rozwojowi miasta i regionu upatruje się powstanie autostrady łączącej Kraków z Tarnowem. Związane jest to z budową zjazdów, które połączą ten trakt komunikacyjny biegnący z zachodu na wschód naszego kraju z drogami prowadzącymi na południe w kierunku Nowego Sącza, a dalej na południe Europy oraz z drogą prowadzącą na północ, a więc w kierunku Szczurowej, Kielc i Warszawy. Jest to najkrótsza droga prowadząca ze stolicy na południe Polski. Trwa przebudowa trasy kolejowej z Tarnowa do Krakowa. W Brzesku planuje się wybudowanie dużego parkingu przy nowym dworcu kolejowym. Umożliwi to dojeżdżającym do Krakowa na pozostawienie samochodu w Brzesku i dalszej podróży szybkim szynobusem do stolicy regionu. Nasze miasto czy tego chcemy czy nie ze względu na swoje położenie staje się dużym węzłem komunikacyjnym. Ta sytuacja daje szansę na rozwój gospodarczy, a co za tym idzie ściągnięcie inwestorów i utworzenie nowych miejsc pracy. Trzeba tylko umieć wykorzystać tę szansę. Jak informuje burmistrz Wawryka wszystkie prace, pomysły i działania samorządu idą właśnie w tę stronę. Między innymi trwa zabezpieczanie terenów, które w planie przestrzennym zagospodarowania miasta i gminy będą przeznaczone pod przemysł i zabudowę mieszkaniową. Trwają rozmowy z największymi zakładami w mieście i Regionie, które na celu mają zacieśnienie współpracy.
Na koniec należy dodać, że warto trzymać kciuki, aby o ile nie wszystkie to przynajmniej większość zamierzeń powiodła się. Przeszkodą może być czas kryzysu, który jak mówią niektórzy ekonomiści już trwa. Miejmy nadzieję, że większy kryzys do nas nie dotrze i zamierzenia stworzenia z naszego miasta i regionu silnego podmiotu społecznego i gospodarczego powiodą się.
—
IB
Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”