Don't Miss
Home » Wiadomości » Brzesko. NIE nowotworom u dzieci!

Brzesko. NIE nowotworom u dzieci!

Burmistrz Brzeska oraz dyrektor Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zapraszają na profilaktyczne badania USG dzieci. Już 10 października dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Brzesku, Fundacji Ronalda McDonalda i lekarzy z kliniki Top Medical przeprowadzone zostaną kompleksowe badania USG dla dzieci w wieku od 9. miesiąca do 6. roku życia pod hasłem „NIE nowotworom u dzieci”.

Badania są bezpieczne, bezbolesne, bezpłatne i będą przeprowadzane w mobilnym ambulansie fundacji. Aby maluch mógł zostać zbadany należy go zarejestrować dzwoniąc pod nr 793 194 958 w dniach od 1 do 10 października. Udział w badaniu bez wcześniejszej rejestracji nie będzie możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Badania prowadzone będą 10 października 2019 r. (czwartek) na Placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku, w godzinach od 9.00 do 17.00.

Zakres wykonywanych badań: u dziewczynki tarczyca, węzły chłonne i narządy wewnętrzne jamy brzusznej, u chłopca zakres jak wyżej plus moszna.

Jak ważne jest zdrowie naszego dziecka? Rodzice nie mają wątpliwości – najważniejsze.
A jak często wykonujemy naszym dzieciom badania profilaktyczne? Za rzadko lub wcale. Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy, są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych radiologów.

Ambulans fundacji to jedyny tego typu pojazd w Europie. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni-rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.

O fundacji

Fundacja Ronalda McDonalda jest organizacją pożytku publicznego, działającą w Polsce od 2002 roku. Polska część należy do większej całości, pracującej w 62 krajach świata organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities. Fundacje na całym świecie łączy jeden wspólny mianownik – propagowanie wczesnej diagnostyki i profilaktyki oraz pomoc dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową i innymi chorobami cywilizacyjnymi.

W Polsce bardzo ważnym projektem Fundacji Ronalda McDonalda jest ogólnopolski program „NIE nowotworom u dzieci”. Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych, organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz rodziców, inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii. Do tej pory w akcjach fundacji wzięło już udział blisko 60 tysięcy dzieci. Oprócz kompleksowych badań przesiewowych fundacja i jej ambulans są znane ze współpracy z centrami krwiodawstwa i angażowania się w akcje zbierania krwi, w czasie, gdy jej najbardziej brakuje.

W 2009 roku fundacja oddała do użytku pierwszy „pokój rodzinny” w Instytucie – Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. We wrześniu 2015 roku dzięki zaangażowaniu fundacji otwarto w Warszawie pierwszy Szpital Przyjazny Rodzinie z kolejnymi pokojami rodzinnymi, wyposażonymi w łóżka i pościel dla każdej mamy lub taty towarzyszących dziecku. Szpital Pediatryczny WUM przy Żwirki i Wigury 63A to pierwszy w Polsce szpital, gdzie nikt nie śpi na podłodze, a przy każdym z 530 łóżek dla dzieci stoi 530 łóżek dla rodziców.

W październiku 2015 roku fundacja zakończyła budowę i otworzyła pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda w Krakowie-Prokocimiu, w najbliższym sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Dom jest jedynym na świecie całkowicie bezpłatnym domem dla rodzin długo leczonych dzieci. Pokoje i domy, to oprócz projektów związanych z badaniami, najważniejsze z programów fundacji, z których korzystają miliony rodzin.

Fundacja jest organizacją non-profit, a źródłem finansowania są między innymi pieniądze ze zbiórek publicznych, której symbolem jest domek-skarbonka, stojący w każdej restauracji McDonald’s. Przyjaciele fundacji mogą jej także pomóc odpisem 1% podatku i darowiznami firmowymi. Każdy może pomóc także jako wolontariusz.

IB