Don't Miss
Home » Wiadomości » Brzesko: Tytuły i Medale / zdjęcia

Brzesko: Tytuły i Medale / zdjęcia

DSC_0567-nDoktor Maria Kędziora oraz Ksiądz Prałat Józef Drabik otrzymali tytuł Honorowy Obywatel Miasta Brzeska. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Medalami na Wstędze – Zasłużony dla Miasta Brzeska uhonorowano Józefę Szczurek – Żelazko, dyrektora Szpitala Powiatowego w Brzesku, księdza profesora Stanisława Ludwika Piecha, Zygmunta Popielę –  właściciela firmy Granit, brzeski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz znanego historyka Jerzego Wyczesanego. W trakcie uroczystej mowy burmistrz Grzegorz Wawryka powiedział, że wszyscy uhonorowani, swoją postawą, działalnością społeczna, bezinteresowna pomocą innym, przyczynili się do rozwoju i świetności naszego miasta. Burmistrz podziękował radnym za podjecie stosownych uchwał oraz pogratulował nagrodzonym. Oprócz radnych na sali znaleźli się także posłowie Edward Czesak i Michał Wojtkiewicz, księża brzeskiej fary, dyrektorzy miejskich instytucji, komendanci służb mundurowych oraz sołtysi miejscowości należących do gminy Brzesko.

Honorowi Obywatele Miasta

Maria Kędziora

Lekarz z zawodu i powołania oraz społecznik z zamiłowania. Zamieszkała w naszym mieście pod koniec lat 70-tych. Ordynator Oddziału Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Z jej inicjatywy w 1998 roku powstało Stowarzyszenie „Ostoja”, które przez ponad piętnaście lat wspiera osoby niepełnosprawne umysłowo i fizyczne. Na bazie tego stowarzyszenia, powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzesku. W 2008 roku została nagrodzona nagrodą województwa małopolskiego AMICIS HOMINIUM. W 2009 roku otrzymała Medal na Wstędze – Zasłużona dla Miasta Brzeska.

Józef Drabik

W sierpniu 2004 roku został proboszczem parafii pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Brzesku, a rok później powierzono mu funkcję dziekana Dekanatu Brzeskiego. Podjął się generalnego remontu brzeskiej fary. Jest inicjatorem wielu działań charytatywnych w Brzesku, ale także wydarzeń z zakresu kultury i turystyki. Z jego inicjatywy powstał w Brzesku Przegląd Kolęd i Pastorałek oraz organizowane Dni Jakubowe. Razem z innymi duchownymi doprowadził do powstania Drogi Jakubowem – Via Regia. Jest Diecezjalnym Duszpasterzem Turystów. Organizuje sylwestrowe wyjazdy na Jaworzynę Krynicką. Otrzymał również tytuł Kapelan Jego Świątobliwości Papieża.

Medal na Wstędze – Zasłużony dla Miasta Brzeska

Józefa Szczurek – Żelazko

Od dwunastu lat pełni funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Jest także Radną Województwa Małopolskiego w Klubie radnych Pis. Pracuje w Komisji Ochrony Zdrowia oraz Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej, której jest przewodniczącą. Dyrektor Szczurek – Żelazko jest wieloletnim pracownikiem ochrony zdrowia i pracownikiem administracji samorządowej. To również doświadczony menager służby zdrowia. Podejmowane przez nią działania sprawiły, że szpital w Brzesku przeszedł sprawnie proces restrukturyzacji i jest jednym z najlepiej zarządzonych w województwie małopolskim.

Brzeski Oddział Światowego Związku Żołnierzy AK

Powstał w 1990 roku i liczył wówczas prawie stu członków. Jest największym w kraju stowarzyszeniem kombatanckim zrzeszającym byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały walkę po rozwiązaniu AK. Przyjmuje także jako członków nadzwyczajnych – osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz ich utrwalenia w społeczeństwie polskim.

Zygmunt Popiela

Właściciel firmy Granit, która powstała w 1991 roku. Dzisiaj zatrudnia ponad 360 pracowników. Prowadzi prace na terenie Polski, Niemiec, Luksemburga, Holandii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zygmunt Popiela od lat wspiera inicjatywy kulturalne i sportowe w Brzesku, pomaga także społeczności Jadownik i Sterkowca. Wspiera PCK i szpital. Jest fundatorem i sponsorem wielu wydarzeń kulturalnych. Firma Granit jest jednym z większych pracodawców w mieście i powiecie brzeskim.

Ksiądz profesor Stanisław Ludwik Piech

W 1968 roku ksiądz Stanisław Piech przyjął święcenia kapłańskie. Pochodzi z Brzeska. Pracuje w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Z uczelnią związany jest od 1986 roku. W 2001 roku został profesorem nauk humanistycznych. Swoją pracę naukową koncentruje na historii kościoła oraz dziejach myśli kościelnej. Jest autorem ponad 140 artykułów naukowych i cenionym wykładowcą akademickim. Jest jednym ze współautorów monumentalnego dzieła: Monografii Brzeska i okolic.

Jerzy Wyczesany

Jest absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studiował także etnografię. Był nauczycielem w brzeskim Liceum Ogólnokształcącym. Jest autorem autorskiego programu nauczania z zakresu historii. Pracował jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Był również redaktorem naczelnym Brzeskiego Magazynu Informacyjnego (BIM). Ma na swoim koncie kilkaset artykułów, broszur, folderów i przewodników. Jego żywe lekcje historii brzeskiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

IB

Foto. Maciej Mazur

One comment

  1. Jak już kopiujecie biogramy odznaczonych z innych stron, to przynajmniej poprawcie literówki 🙂