Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Brzesko. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Brzesko. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku podinsp. Bogusław Chmielarz wspólnie z delegacją na czele z Burmistrzem Brzeska uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych składając kwiaty i znicze pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz tablicami upamiętniającymi Żołnierzy Wyklętych i poległych podczas II wojny światowej mieszkańców ziemi brzeskiej.

1 marca ustanowiony jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. Stawiali oni opór sowietyzacji i podporządkowaniu Ojczyzny Związkowi Radzieckiemu.

Dzień ten jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za okazane świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji patriotycznych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość do poniesienia ofiar na rzecz idei niepodległościowej, pozwoliły na kontynuację oporu przez długie lata. Składając kwiaty i znicze delegacja oddała hołd wszystkim tym, których patriotyzm i gotowość do ponoszenia ofiar pozwoliły przez długie lata stawiać opór reżimowi komunistycznemu.

Warto przypomnieć, że dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano ogólnopolską akcję krwiodawstwa „spoKREWnieni służbą”, nad którą honorowy patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej. W ramach akcji na terenie całego województwa małopolskiego w marcu zostanie przeprowadzonych kilkanaście zbiórek krwi. W Brzesku akcję zaplanowano na 12 marca br. w godz. 9.00 – 13.00 na strzelnicy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Do akcji oddawania krwi zapraszamy policjantów, pracowników Policji, ale także funkcjonariuszy innych służb, jak również mieszkańców naszego powiatu. 

KPP Brzesko