Od połowy lutego miejsca parkingowe przy ulicy Kościuszki oraz na parkingu zlokalizowanym przy Kościele Św. Jakuba będą płatne. Do tej pory te miejsca były bezpłatne. Stworzyło to sytuację, w której pracujący poza Brzeskiem pozostawiali swoje samochody w tych miejscach od wczesnych godzin porannych aż do wieczora, uniemożliwiając w ten sposób innym korzystanie z tych parkingów. Według nowych zasad parkowanie na ulicy Kościuszki będzie odbywało się według zasad, które obowiązują w centrum miasta. Pozostawianie samochodów na cały dzień na parkingu zlokalizowanym przy kościele uniemożliwiało korzystanie z tego miejsca wiernym, którzy chcieli uczestniczyć we mszach porannych. Dlatego na tym parkingu opłata będzie pobierana od godziny po zakończeniu ostatniego nabożeństwa porannego w dni powszednie. Nie będzie pobierana także w czasie trwania nabożeństw w święta kościelne wypadające w tygodniu. Ta decyzja powinna zakończyć proceder blokowania miejsc parkingowych przez cały dzień przez te same pojazdy.
O wprowadzenie opłat przy ulicy Kościuszki wnioskowali mieszkańcy, którym pozostawiane samochody uniemożliwiały wjazd na posesje. Ze znalezieniem miejsca parkingowego mieli trudności także klienci sklepów oraz przychodni zlokalizowanych przy tej ulicy. Właściciele samochodów, którzy mieszkają w nowych strefach płatnego parkowania będą mogli wykupić abonament, który ma kosztować 10 złotych miesięcznie.
Jerzy Tyrkiel – zastępca burmistrza Brzeska
Poszerzenie strefy płatnego parkowania jest odpowiedzią Rady Miejskiej oraz Burmistrza Miasta na wnioski, które płynęły od mieszkańców. Stało się tak z dwóch powodów. W pierwszym przypadku (ul. Kościuszki) wpłynęło pismo z wieloma podpisami, aby wprowadzić opłaty za parkowanie, ponieważ ma to ułatwić parkowanie samochodów mieszkańcom tej ulicy. Zgodzili się również na wprowadzenie niewielkiego abonamentu miesięcznego. Te modyfikacje zostały wprowadzone w porozumieniu z radnymi. W przypadku parkingu usytuowanego przy kościele wniosek wpłynął z parafii i dotyczył problemu z parkowaniem pojazdów przez wiernych udających się na nabożeństwa.
Od redakcji
Wprowadzenie odpłatności za parkowanie na parkingu przy kościele rzeczywiście powinno umożliwić większej liczbie udających się na nabożeństwa znalezienie miejsca do parkowania. Co do ulicy Kościuszki mamy wątpliwości czy zwiększy to możliwość parkowania samochodów przez mieszkańców. Przecież nawet wykupiony abonament nie daje gwarancji na znalezienie wolnego miejsca. Nastąpi to jedynie w przypadku, gdy ktoś takowe zwolni. Pewność występuje jedynie w przypadku tzw. koperty czyli wykupieniu stałego miejsca postojowego, coś w rodzaju garażu pod chmurką. Istnieje uzasadniona obawa, że parkujący dotychczas w wyżej wymienionych miejscach przeniosą się na parkingi i uliczki zlokalizowane na osiedlach. Co już jest widoczne w przypadku parkingu na ulicy Ogrodowej przy blokach 14 i 15, a także na osiedlach Jagiełły, Partyzantów, Wojska Polskiego i przy ulicy Legionów Piłsudskiego. Obawiamy się, że za chwilę Urząd Miejski i Rada Miejska będą miały podobny problem z mieszkańcami właśnie tych rejonów miasta, którzy będą protestować wobec zaistniałej sytuacji. Wydaje się, że problem nie leży w ilości miejsc do parkowania, ponieważ tych po wprowadzeniu nowego systemu opłat jest więcej. Dzieje się tak ze względu na to, że życie staje się coraz droższe i w związku z tym szukamy oszczędności na każdym kroku. Dlatego chętniej korzystamy z miejsc, za które nie musimy płacić.
—
IB
Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”