Don't Miss
Home » Wiadomości » Brzesko: Zakłady Mechaniczne wspomogły Strzelca / zdjęcia

Brzesko: Zakłady Mechaniczne wspomogły Strzelca / zdjęcia

DSC_1605-n– Jesteśmy dumni z tego, że możemy pomóc organizacji propagującej tak szczytne cele – Mówił prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów Krzysztof Jagiełło, podczas nieodpłatnego przekazania karabinu maszynowego UKM 2000 P przedstawicielom Jednostki 2059 Związku „Strzelec” z Brzeska. To organizacja społeczno-wychowawcza, kultywująca ideały braterstwa, posłuszeństwa i męstwa w duchu miłości do Ojczyzny. W praktyce stowarzyszenie przygotowuje młodzież do pracy w służbach mundurowych i pracy dla dobra kraju.

Broń wyprodukowana w tarnowskim przedsiębiorstwie została pozbawiona cech użytkowych. Oznacza to, że nie można z niej strzelać. Będzie natomiast służyć celom szkoleniowym. Członkowie organizacji będą na niej poznawać budowę karabinów, składać ją i rozkładać oraz prowadzić ćwiczenia w zakresie przyjmowania postaw strzeleckich. Przekazany w brzeskim Urzędzie Miasta karabin reprezentuje broń automatyczną, przeznaczoną dla piechoty, która była wykorzystywana przez nasze wojsko między innymi w Afganistanie.

Strzelec to organizacja paramilitarna, powstała z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego. – W sytuacji ewentualnego zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju nasi członkowie mają stanąć do walki razem z żołnierzami – tłumaczy mł. insp. ZS Mirosław Król, dowódca Strzelca w Brzesku. Przekonuje, że strzelcy należący do organizacji często wykorzystują szkolenie rozpoczynając następnie zawodową służbę w wojsku, straży granicznej lub policji. Umiejętności zdobyte w organizacji procentują wtedy w ich pracy zawodowej. Członkowie Strzelca podkreślają też, że wobec braku zasadniczej służby wojskowej powinno się kłaść nacisk na powszechną wiedzę i umiejętności z zakresu obronności, do czego przyczynia się ich działalność. – Nasze wsparcie dla brzeskiej organizacji pokazuje, że firma czuje się odpowiedzialna nie tylko za zaopatrywanie Sił Zbrojnych RP, ale także za szeroko rozumiane bezpieczeństwo państwa oraz wychowanie młodzieży w duchu tradycji – mówi prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło.

Dodajmy, że brzescy strzelcy aktywnie uczestniczą w uroczystościach i imprezach patriotycznych. Ich jednostka wchodzi w skład ogólnopolskich struktur Związku. Prócz przygotowania młodzieży do pracy w służbach mundurowych uczy ją także funkcjonowania w życiu społecznym i służbie publicznej w realiach państwa obywatelskiego. Członkowie organizacji przypominają, że w Brzesku już w okresie przedwojennym działał Związek Strzelecki. Jego członkiem był starosta powiatowy w Brzesku w latach 1929-1931, podpułkownik w stanie spoczynku Andrzej Hałaciński. Ten współtwórca „Pieśni Legionów” odznaczony Orderem Virtuti Militari został zamordowany w Katyniu. Jednostka Strzelecka 2059 z Brzeska nosi jego imię.


MK/IB

Foto. Maciej Mazur