Don't Miss
Home » Wiadomości » Budżet Obywatelski 2018 – znamy zwycięzców!

Budżet Obywatelski 2018 – znamy zwycięzców!

Wiemy już, jakie zadania wybrali mieszkańcy w tegorocznym głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego! Małopolanie mogli wybierać spośród aż 150 zgłoszonych zadań. Podczas konferencji prasowej jaka miała miejsce 15 listopada w Urzędzie Marszałkowskim zostały zaprezentowane zwycięskie projekty. Wśród 39 zwycięskich projektów są inicjatywy sportowe, kulturalne, prospołeczne czy edukacyjne. 

Pierwsze miejsce w subregionie tarnowskim uzyskał „Razem nie znamy granic – nasza tożsamość kulturowa”, który będzie realizowany na terenie powiatu brzeskiego. 

Projekt „Razem nie znamy granic – nasza tożsamość kulturowa” otrzymał łącznie 3772 głosy i uzyskał dofinansowanie w wysokości 100 000 zł.
Projekt zakłada m.in.: 100 godzin na basenie, 78 aktywnych spotkań z muzyką, 20 godzin na stoku narciarskim, 80 godzin pasjonującej twórczości roślinnych dekoracji, 2 niezapomniane koncerty. Zadanie utrwala poczucie lokalnej tożsamości i przynależności społeczno-historycznej oraz wychodzi naprzeciw nasilającemu się zjawisku imigracji zawodowej z różnych rejonów świata. Jego realizacja przyczyni się do tego, aby napływowi mieszkańcy subregionu, wnosząc wartość swoich kompetencji i pracy na rzecz lokalnego rozwoju, mogli poczuć się istotnym i w pełni docenianym ogniwem społecznym. Wszystkie projekty, realizowane w ramach zadania, wspierają integrację poprzez udostępnienie form aktywnego spędzania wolnego czasu czy podniesienie kompetencji kulturowych.

Co ciekawe spośród 7 zwycięskich zadań aż 3 projekty na łączną kwotę blisko 400 000 związane są z zajęciami z robotyki. Wiele powodów do zadowolenia maja z pewnością mieszkańcy Gminy Radłów. Projekt „Spotkania z kulturą bliską i daleką” to kontynuacja 2 wcześniejszych edycji projektu polegającego na organizacji wartościowych przedsięwzięciach kulturalnych m.in. koncertów, spektakli teatralnych, spotkań z wyjątkowymi osobistościami ze świata kultury: pisarzami, podróżnikami, dziennikarzami, ludźmi estrad. Jak widać wytrwałość, konsekwencja i co najważniejsze współpraca mieszkańców 3 gmin (Radłów, Żabno i Dąbrowa Tarnowska) dają bardzo dobry wynik.

Wśród zwycięskich projektów brak niestety dużych projektów festiwalowych m.in. Bocheńsko-Brzeskiego Festiwalu Soli i Chmielu, jak również III Małopolskiego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej – Borzęcin 2019. Wśród dofinansowanych projektów zabrakło również harcerskiego projektu„Bezpieczni-Zaradni-Realni. Piaski Drużków – wakacje z przygodą, rozwijanie kompetencji społecznych wśród dzieci i młodzieży”- warsztaty wyjazdowe.

W ramach 3. Edycji Budżetu Obywatelskiego. W 2018 r., do dyspozycji mieszkańców Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył 8 milionów złotych na realizację pomysłów Małopolan. W trzeciej edycji BO Małopolska oddano ponad 166,3 tys. głosów. W porównaniu do 1. edycji liczba oddanych głosów wzrosła o ponad 109 proc.

– Małopolanie udowodnili natomiast, że inicjatywa cieszy się nieustannie ogromnym zainteresowaniem. Co cieszy mnie jednak najbardziej? To nie tylko możliwość zgłoszenia i wybrania projektów ważnych dla mieszkańców regionu, ale też świetna lekcja obywatelska – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa i dodaje, że po raz kolejny budżet obywatelski cieszył się największa popularnością wśród osób młodych.

– Najwięcej głosów oddali mieszkańcy w wieku od 16 do 25 lat. Niemal co czwarta osoba, która zagłosowała w BO Małopolska, była właśnie w takim wieku – podkreśla Lipiec.

W kwietniu i maju w każdym subregionie odbywały się warsztaty informacyjno-edukacyjne. Warsztaty były dobrą okazją, aby porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć się jak poprawnie zgłosić zadanie, by bez problemu przeszło niezbędne weryfikacje i trafiło na listę projektów poddanych pod głosowanie.

Mieszkańcy Małopolski mogli zgłaszać zadania od 7 maja do 6 czerwca 2018 r. Po analizie i ocenie zadań pod kątem oceny formalnej i możliwości ich realizacji – pod koniec sierpnia została opublikowana lista zadań dopuszczonych do głosowania.  Na zadania, które przeszły weryfikację Małopolanie mogli głosować od 10 września do 5 października.

Mimo że od pierwszej edycji BO Małopolska na projekty można głosować przez internet, mieszkańcy dalej wolą to zrobić w tradycyjny sposób – do urn trafiło w tym roku prawie 75 proc. wszystkich głosów. Przez internet zagłosował blisko co czwarty Małopolanin, ale warto podkreślić, że ostatniego dnia głosowania – 5 października – w ten sposób zagłosowały aż 7302 osoby.

Jak wyglądają wyniki tegorocznej edycji BO Małopolska? Wśród zwycięskich projektów są inicjatywy sportowe, kulturalne, prospołeczne czy edukacyjne. Szczegóły znajdują się poniżej i na stronie BO Małopolska.

Wyniki 3 edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego <==

IB / bo.malopolska.pl

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl