Don't Miss
Home » Wiadomości » Centrum Wsi Borzęcin Dolny Najlepszą Inicjatywą Lokalną w powiecie brzeskim

Centrum Wsi Borzęcin Dolny Najlepszą Inicjatywą Lokalną w powiecie brzeskim

DCIM107GOPROZakończył się Plebiscyt Województwa Małopolskiego na Najlepszą Inicjatywę Lokalną realizowaną z funduszy europejskich w Małopolsce. Wśród laureatów znalazła się gmina Borzęcin, która za inwestycję „Zagospodarowanie przestrzeni komunalnej Centrum Wsi Borzęcin Dolny” otrzymała najwięcej głosów w powiecie brzeskim, zwyciężając w kategorii „Przestrzeń do życia”. Na borzęcińską inwestycję oddano 1782 głosy.

W kategorii „Człowiek – potencjał” zwyciężył projekt Publicznego Gimnazjum w Zaborowie pn. „Przez motywację do sukcesu”, uzyskując 1150 głosów.

Nagrodami w Plebiscycie są statuetki z mosiądzu zaprojektowane przez artystę rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego. Rzeźba symbolizuje trzy największe małopolskie fundusze unijne – Małopolski Regionalny Program Operacyjny, Program Operacyjny Kapitał Ludzki i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. To metafora wielu dobrych zmian, jakie zaszły w Małopolsce, właśnie dzięki Funduszom Europejskim. Ten sukces nie byłyby jednak możliwy bez udziału Beneficjentów, którzy dzięki swemu zaangażowaniu i determinacji wspólnie zmieniają Małopolskę, w region coraz piękniejszy, coraz mądrzejszy i coraz lepszy do życia.

Nagrody wręczono laureatom podczas konferencji podsumowującej działalność Samorządu Województwa Małopolskiego w latach 2010 – 2014, która odbyła się w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku. Gminę Borzęcin reprezentowali: wójt Janusz Kwaśniak oraz sołtys wsi Borzęcin Dolny Czesław Czaja.

Budowa Centrum Wsi Borzęcin Dolny to prawdziwie oddolna inicjatywa, to modelowy przykład współpracy mieszkańców, sołectwa i samorządu – mówił podczas wręczenia, wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak. – To dzięki zaangażowaniu sołtysa wsi Czesława Czaji i grupy mieszkańców, za środki miejscowego Kółka Rolniczego zakupiono pustostan wraz z działką w centrum miejscowości, nakładem społecznym rozebrano budynek oraz uporządkowano działkę i przekazano w darowiźnie gminie. Dzięki temu realizacja inwestycji stała się możliwa. Dlatego dzisiaj, w dniu uroczystego wręczenia, tę statuetkę dedykuję mieszkańcom wsi Borzęcin Dolny z sołtysem na czele, bo to Centrum to ich zasługa i prawdziwy sukces.

Nasze zwycięstwo w plebiscycie jest niewątpliwym sukcesem, choć tak naprawdę sama realizacja projektu budowy Centrum Borzęcina Dolnego ma znaczenie o wiele większe niż wszelkie wyróżnienia i plebiscyty. Jest wartością samą w sobie – mówi sołtys wsi Czesław Czaja. – Wspólnymi siłami trwale poprawiliśmy estetykę naszej miejscowości. To cieszy ogromnie. Pokazaliśmy, że można naprawdę wiele, że „jeśli się chce, to się da” – choć wielu w to wątpiło. Kto pamięta, jak wyglądała „Rogożówka” jeszcze kilka lat temu ten dostrzega te zmiany. A zmian jest wiele, bo przecież sama budowa Centrum Borzęcina Dolnego to nie jedyna inwestycja, którą udało się z sukcesem wykonać w ostatnim czasie w naszej miejscowości.

Jak podkreśla, na kolejne zaplanowane inwestycje przyjdzie czas niebawem.

Raz jeszcze wypada mi w tym miejscu podziękować i pogratulować wszystkim osobom, które przyczyniły się do naszego sukcesu. Wszystkim, dzięki którym Borzęcin Dolny staje się miejscem piękniejszym i bardziej przyjaznym mieszkańcom i gościom – mówi gospodarz wsi Borzęcin Dolny. – Wielka w tym zasługa pana Wójta Janusza Kwaśniaka, bez którego pomocy i wsparcia pewnie nic by się nie udało. Dziękuję wszystkim, którzy głosowali na nasz Projekt. Dziękuję Pani Rogożowej, moim współpracownikom z Rady Sołeckiej, Zarządowi Koła Rolniczego w Borzęcinie Dolnym, a przede wszystkim samym mieszkańcom, którzy chcą Borzęcina Dolnego zadbanego i nowoczesnego, którzy już nie raz pokazali, że jeśli się chce, to się da.

Gmina Borzęcin, projekt „Zagospodarowanie przestrzeni komunalnej centrum wsi Borzęcin Dolny”

Małe miejscowości zyskują funkcjonalną infrastrukturę dzięki środkom unijnym. Mieszkańcy Borzęcina Dolnego mogą tego doświadczyć podziwiając odnowione centrum wsi. W ramach projektu wykonano miejsca postojowe i ciągi piesze utwardzone kostką brukową, nawierzchnie piaskowe i trawiaste placu zabaw wraz z instalacją wyposażenia, elementy małej architektury, ogrodzenie, oświetlenie terenu oraz nasady zieleni. Wartość całkowita projektu to prawie 393 tys. zł, natomiast dofinansowanie wyniosło 223 tys. zł (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

ug

Foto. Maciej Mazur