Don't Miss
Home » Wiadomości » Co z plakatami po zakończeniu kampanii wyborczej

Co z plakatami po zakończeniu kampanii wyborczej

Zgodnie z ordynacją wyborczą za usunięcie plakatów, haseł wyborczych, czy urządzeń ogłoszeniowych ustawionych dla prowadzenia kampanii wyborczej odpowiedzialne są komitety wyborcze. Doświadczenie uczy, że zazwyczaj nie wywiązują się z tego obowiązku zbyt dobrze.

9 października odbyły się wybory parlamentarne – od tego momentu komitety wyborcze mają 30 dni na uprzątnięcie swoich materiałów wyborczych. Tak więc do 9 listopada wizerunki polityków ubiegających się o mandaty w parlamencie muszą, a właściwie powinny zniknąć z naszych ulic.

Za usunięcie materiałów wyborczych odpowiada pełnomocnik komitetu wyborczego. Jeżeli po upływie terminu 30 dni plakaty nie są zdjęte, można zwrócić się z prośbą o interwencję policji. Burmistrz lub wójt powinien wydać decyzję o usunięciu ich na koszt komitetów wyborczych, po uprzednim wszczęciu postępowania administracyjnego. Koszty usunięcia ponoszą pełnomocnicy wyborczy komitetów. Z tego uprawnienia władze lokalne jednak niezbyt często korzystają.

Mając na uwadze ubiegłoroczne doświadczenia po wyborach samorządowych, gdy plakaty niektórych kandydatów wisiały na ulicach jeszcze w czerwcu 2011 r – można się spodziewać, że w tym razem sytuacja najprawdopodobniej się powtórzy.

A co o tym sądzicie wy – nasi czytelnicy? Komentujcie!


IB

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”