Don't Miss
Home » Wiadomości » „COMENIUS W NIEMCZECH”

„COMENIUS W NIEMCZECH”

ajaj_3Międzynarodowy projekt „Brücken bauen und nutzen” realizowany jest w ramach działania Comenius należącego do programu „Uczenie się przez całe życie”. Cztery szkoły z Niemiec, Szwajcarii, Polski i Turcji mają za zadanie porównać różne zawody i środowiska ich pracy. Za nami półmetek. Młodzież spotkała się już w Turcji – w maju tego roku, a w połowie października – w niemieckim Germersheim.

Każdy z wyjazdów to zetknięcie się z inną kulturą, innymi ludźmi,   zawodami i ich środowiskiem. Dla młodzieży jest to niepowtarzalna okazja, aby realizując zadania z projektu, budować jednocześnie międzynarodowe przyjaźnie, sprawdzać i poprawiać umiejętności językowe oraz poszerzać horyzonty.

W trakcie kilkudniowego pobytu w Niemczech od 14 – 19 października, uczniowie w międzynarodowych grupach prowadzili wywiady z pracownikami i właścicielami firm niemieckich, gromadząc najważniejsze informacje. Polska grupa liczyła ośmiu uczniów. Każdy miał przygotowany zestaw pytań, a dzięki uzyskanym odpowiedziom powstawał obraz konkretnego zawodu. Wyniki tej pracy zostały przedstawione w formie prezentacji, które przygotowała młodzież. To zadanie wymagało od młodych ludzi nie tylko umiejętności językowych, ale też otwartości, wzajemnego wsparcia i zrozumienia.

Uczestnicy projektu byli z wizytą w cukierni, piekarni, warsztacie samochodowym, salonie fryzjerskim, biurze oraz w dwóch międzynarodowych firmach: DBK – rodzinnej firmie, która obecnie znakomicie rozwija się na rynku europejskim, a specjalizuje się w produkcji systemów grzewczych oraz w korporacji Daimler – Mercedes – Benz, gdzie można było krok po kroku zobaczyć kolejne etapy produkcji samochodów ciężarowych.

Lider projektu w Niemczech zapewnił wszystkim sporo atrakcji również po zajęciach obowiązkowych. Dzięki nim młodzież mogła się integrować, a przy okazji poznać choć część landu Nadrenia – Palatynat. Nadarzyła się niepowtarzalna okazja, aby skosztować dań ze strusia, popłynąć repliką łodzi rzymskiej i poczuć się jak starożytny legionista. W szkolnej kuchni młodzież piekła wspólnie pizzę.  A w ostatni dzień przed wyjazdem zorganizowano zwiedzanie miasta Speyer oraz słynnego muzeum techniki.

W trakcie rozmów z uczniami ze wszystkich czterech krajów można było się dowiedzieć, że udział  w projekcie to nie tylko podróż zagraniczna, to nowe spojrzenie na siebie, na swoje życie, nowe plany i ambicje. Już teraz ukształtowały się w młodych ludziach poglądy i pragnienia, które mogą im otworzyć drogę na cały świat. Wierzymy, że w maju przyszłego roku zobaczymy efekty, które będą stanowić ważny element w budowaniu przyszłości każdego uczestnika.

Budowa mostów to wyzwanie, ten nasz – międzynarodowy – ma służyć wielkiej sprawie – przyjaźni. Wszystkie cztery kraje dążą do tego samego celu – zbudować więź, o której można napisać posługując się słowami Heleny Oshiro „Jesteś przyjacielem, ponieważ jesteś węzłem, który łączy, lecz nie zniewala.”

Galeria zdjęć <<<

Małgorzata Bielawska – Wołek