W sobotę 22 października odbyła się wycieczka autokarowa zorganizowana przez GOK Borzęcin dla dzieci z całej gminy. Uczestnikami były dzieci w wieku 6-12 lat z rodzin wielodzietnych. Celem wyjazdu było pokazanie maluchom ciekawych zakątków ziemi brzeskiej. Wyruszaliśmy z Borzęcina w godzinach porannych i jako pierwszą odwiedziliśmy oddaloną o kilka kilometrów miejscowość Porąbka Uszewska.
Jest to miejscowość słynąca z kultu Maryjnego. Na niewielkim wzniesieniu zbudowana jest grota na wzór największego sanktuarium Maryjnego w Lourdes. Istnieje również źródełko z cuda czyniącą, życiodajną wodą. Przewodnik który opiekował się naszą wycieczką opowiedział dzieciom historię tego miejsca. Każdy z uczestników miał możliwość zanieść swoją modlitwę przed figurą Najświętszej Panny Niepokalanie Poczętej. Po wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć, nasz autokar wyruszył w dalszą drogę. Punktem docelowym był kolejny zabytek naszego regionu – ruiny zamku w Czchowie.
W czasach swojej świetności był to zamek obronny, który chronił szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca i komorę celną dla towarów przywożonych z Węgier. Obecnie zachowała się jedynie wieża obronna (częściowo zniszczona) i odsłonięte fundamenty murów. Do zamku prowadzi malownicza stroma droga przez las – co już samo w sobie było atrakcją. Dzieciaki zebrały naręcza jesiennych liści, na samą basztę jednak wycieczka nie weszła, gdyż gęsta mgła spowijająca zamek uniemożliwiła podziwianie widoków z baszty. Po Czchowie odwiedziliśmy kolejną perełkę wśród małopolskich pamiątek z przeszłości – Lipnicę Murowaną.
Słynnie ona z tradycji wykonywania niepowtarzalnych palm wielkanocnych. Małe miasteczko – a w nim aż trzy kościoły. Zobaczyliśmy najstarszy – kościół św. Leonarda z XV wieku. Drewniany, wewnątrz na ścianach ręcznie malowane sceny z Pisma św., a na chórze obrazki przedstawiające przykazania Dekalogu. Przewodniczka opowiedziała o historii kościółka w którym nadal odbywają się nabożeństwa. Uczestnicy wycieczki mogli wejść za ołtarz gdzie podziwiali zabytkowe ornaty. Na zewnątrz, obok kościoła rośnie potężne drzewo, które zatrzymało różne przedmioty niesione przez wodę powodziową i tym samym uratowało kościół przed całkowitym zniszczeniem.
Kolejnym celem podróży był położony na wzgórzu zamek w Wiśniczu, wzniesiony przez Jana Kmitę w 2 połowie XIV. Zamek jest budowlą wczesnobarokową z elementami renesansowymi zbudowaną na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczono go czterema basztami w narożach. Od czasów swojego powstania do dnia dzisiejszego wiele razy był niszczony. Miał również wielu właścicieli, jednak głównie należał do rodu Lubomirskich. Od północno-wschodniej strony dobudowano kaplicę z kryptą grobową członków tego rodu. Obecnie odbudowano stropy i częściowo uzupełniono wystrój sal. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa skąd mogliśmy podziwiać panoramę Wiśnicza. Uczestnicy wyjazdu zakupili pamiątki i wykonali mnóstwo zdjęć. W końcu przyszedł czas na posiłek dla zmęczonych podróżników. w tym celu udaliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego „Broszkiewiczówka przy lesie”, gdzie gospodarze przygotowali dla nas kiełbaskę z grilla i gorącą herbatę. Miłą niespodzianką był wielki plac zabaw zlokalizowany na terenie gospodarstwa. Dzieciaki przez dwie godziny „szalały” na różnego rodzaju huśtawkach. Późnym popołudniem autokar ruszył w drogę powrotną.
W trakcie wycieczki realizowany był program profilaktyki antyalkoholowej. W drodze powrotnej, wszyscy uczestnicy zobaczyli film DVD pt. „Obietnica” dotyczący problemu z uzależnieniem od alkoholu. W tym miejscu kierujemy podziękowania na ręce Pana Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka, który sfinansował cały wyjazd i poczęstunek dla dzieci. Jest to cenna zasługa choćby dlatego, że wiele z tych dzieci nigdy nie było na takim wyjeździe, często ze względu na sytuację życiową swojej rodziny.
(wk)
Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”