Don't Miss
Home » Wiadomości » ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” – młodzież tropem historii

,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” – młodzież tropem historii

IMG_8661Dla uczestników projektu ,,Satyrycznie, ale z morałem”, programu Równać Szanse realizowanego przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej sierpień rozpoczął się intensywnie. Już drugiego dnia żniwnego miesiąca młodzież udała się na wycieczkę do Dworu w Dołędze oraz Sanktuarium w Strzelcach Wielkich.

Dwór w Dołędze to drewniana siedziba wiejska wzniesiona w połowie XIX wieku. Posiada typowe cechy dworu polskiego, jest zbudowany na planie podkowy. Związany z powstaniem styczniowym, oraz operacjami Most_II i Most_III z czasów II wojny światowej. Dworek znajduje się na Szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim. Gospodarował on do 1896 roku, w tym okresie we dworze gościli m.in. Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer oraz Stanisław Wyspiański.

Drugim punktem wycieczki była miejscowośc, gdzie według miejscowej tradycji, dziedzic Strzelec Wielkich, Andrzej Gawroński Rawa, jadąc z rodziną na Mszę św. w Boże Narodzenie, przejeżdżał końmi przez zamarzniętą Wisłę. W środku rzeki lud się załamał i sanie wpadły do Wisły. Będąc w ogromnym niebezpieczeństwie, złożył ślub, że jeżeli wyjdzie z opresji to wybuduje w Strzelcach Wielkich kościół i postara się o erygowanie parafii, by on i jego poddani nie byli zmuszeni tak daleko i z narażeniem życia chodzić do kościoła. Andrzej Gawroński dotrzymał obietnicy.

Uroczystość nadania tytułu Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej odbyła się 12 sierpnia z udziałem Prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka, bp diec. tarnowskiej Andrzeja Jeża, ks. Dziekana, Proboszcza parafii Stanisława Tabisia oraz delegacji ojców paulinów na czele z o. generałem Izydorem Matuszewskim.

Celem organizacji inicjatywy było poznanie dóbr naszej gminy. Niezwykłe historie tutejszych zabytków to nie tylko pożyteczna wiedza, ale także skarb, którego powinniśmy chronić i przekazywać dalej – mówi koordynator projektu.

IB