Nie przegap
Strona główna » Sport » Czarny Koń w Gnojniku

Czarny Koń w Gnojniku

szachisciOstatni weekend lutego w Gnojniku zarezerwowany dla szachistów, którzy jak co roku pojawili się w tej miejscowości w bardzo licznym składzie osobowym. W tym roku już po raz osiemnasty, ponieważ był to już osiemnasty turniej szachowy o statuę „Czarnego Konia”. To Międzynarodowy Turniej Szachowy organizowany przez Centrum Kultury w Gnojniku oraz Gminę Gnojnik. W tym roku udało się zaprosić największą z dotychczasowych edycji liczbę arcymistrzów z kraju i zagranicy, co znacznie podniosło rangę tego turnieju. Turniej szachowy w Gnojniku ma wieloletnią tradycję. W bieżącym roku podczas dwudniowych zmagań szachowych gminę Gnojnik odwiedziło 150 szachistów, w tym jeden z Ukrainy
i dwóch z Rosji.

Tegoroczny XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy o „Czarnego Konia” zgromadził 66 juniorów – szachistów z całej Polski. Sędzią głównym turnieju był Wiesław Kasperek. Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim kontrolowanym. Czas gry na partię wynosił 2 x 15 min. Juniorzy rywalizowali ze sobą na dystansie 9 rund. Zwyciężył Konrad Gawiec z Czarnej, II miejsce zdobył Krzysztofa Szczurek, na trzecim miejscu uplasował się Paweł Adamczyk. Znakomicie grali reprezentanci gminy Gnojnik. Najmłodszymi uczestnikami byli: Dawid Marek, Bartłomiej Cichoń i Lena Mróz.

23 lutego w niedzielę rozegrano turniej OPEN (dla wszystkich szachistów i grup wiekowych), w którym wzięło udział 77 osób. 11 rund rozegranych w tym dniu pozwoliło na wyłonienie najlepszego szachisty w turnieju.

Najlepszym okazał się znany wszystkim Kamil Mitoń, który do swojej kolekcji dołożył 7 „Czarnego Konia”. Drugie miejsce wywalczył Vołodymir Malaniuk z Ukrainy, a na trzeciej pozycji uplasował się Damian Lewtak. Najstarszym uczestnikiem turnieju był 84 – letni Czesław Madej. Nagrody główne turnieju, czyli rzeźba „Czarnego Konia” oraz „Źrebiątko” zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzesku. Honorowy patronat nad Turniejem objęli: Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek oraz Małopolski Związek Szachowy w Krakowie.


IB