11 listopada w Czchowie uroczyście obchodzono 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. NNMP w Czchowie o godzinie 10:30. Następnie pochód prowadzony przez strażacką orkiestrę dętą ze Złotej z Pocztami Sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy Czchów, zuchami i harcerzami oraz delegacjami władz samorządowych udał się na cmentarz, aby uczestniczyć w modlitwie i złożyć wiązanki kwiatów na grobach żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej. Dalsze uroczystości odbyły się w sali kina „Baszta” w Czchowie.
11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i wróciła na europejskie mapy. Wówczas Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Był to przełomowy dzień w dziejach całej Europy i Polski. Upamiętniając podniosłe czyny Polaków, Chór Kameralny z Jurkowa, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie i Szkoły Muzycznej w Domosławicach przygotowali wyjątkową, bogatą w treści patriotyczne część artystyczną. Chór Kameralny z Jurkowa pod dyrekcją Piotra Kołodzieja wykonał Hymn Polski oraz „Boże coś Polskę” – polską, pieśń religijną, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy, a także piosenkę wojskową „Z młodej piersi się wyrwało”. O tamtych doniosłych chwilach opowiedział program artystyczny „Wielka Wojna w Małej Ojczyźnie” przedstawiony przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie. Należy podkreślić, że program był oparty na autentycznych źródłach, które mówiły o tamtych trudnych chwilach. Na ekranie wyświetlono autentyczne fotografie i listy oraz film „O Bitwie pod Łowczówkiem”, który wyreżyserował mieszkaniec Jasienia Marek Kołdras.
„Wielka wojna w Małej Ojczyźnie” – to autorski program Lidii Kareckiej Nieć oraz Bernadety Pajor opracowany na podstawie wspomnień mieszkańców powiatu bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego, sądeckiego i limanowskiego, na podstawie autentycznych listów z tamtych czasów oraz książek „Małopolska w ogniu Wielkiej Wojny” – Mateusza Drożdża oraz „Monarchia wojna człowiek”, codzienne i niecodzienne życie mieszkańców Galicji w czasie I wojny światowej” wydanej pod redakcją Andrzeja Zięby i Adama Świątka.
Na zakończenie uroczystości zgromadzeni widzowie wysłuchali utworów muzycznych wykonanych na instrumentach (fortepian, skrzypce i wiolonczela) przez uczennice Szkoły Muzycznej I Stopnia z Domosławic i jej filii w Tęgoborzy. Uroczystość zwieńczył koncert Krystyny Man Li Szczepańskiej.
Uroczystości patriotyczne zawsze mają szczególną wymowę, są podniosłe i bogate w treści patriotyczne. W tym roku można było dotknąć historii naszej Małej Ojczyzny. Część artystyczna opowiadała o działaniach wojennych, przeżyciach niejednokrotnie zwyczajnych ludzi, powiązanych z trudnym czasem walki o wolność w regionie.
—
um