Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Czchów się zbroi dla turystyki!

Czchów się zbroi dla turystyki!

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace na terenie Grodziska oraz aranżacja Wzgórza Zamkowego w Czchowie. Działania te związane są z realizacją projektu pn. Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego. Partnerem projektu jest Gmina Czchów.

Realizacja projektu obejmuje prace budowlane prowadzone na terenie Baszty m.in.  odbudowę „budynku mieszkalnego” – suteren zamku, gdzie zostanie uruchomiona powierzchnia muzealna i wystawiennicza; stworzenie platformy widokowej na panoramę Doliny Dunajca; rekonstrukcję wieży bramnej i pomostu nad fosą przy zamku.  

Powstaje również szlak militarno-historyczny. W ramach tego etapu projektu zakupiono militaria obejmujące – średniowiecze, nowożytność oraz II wojnę światową, które zostały montowane w różnych miejscach wzgórza zamkowego, Grodziska i Parku Miejskiego. Na szlaku średniowiecznym (otoczenie i samo wzgórze zamkowe) zobaczymy: onager, plutej, hak niszczycielski, kusze wałowe, dźwig do oblewania smołą, drabiny szturmowe, taran, trebusz, perriere, hufnicę XV-wieczną na lawecie i wineję. Szlak nowożytny wzbogacą: moździerz regimentowy, armata oblężnicza na lawecie oraz falkonet mały XVII-wieczny na lawecie. Z kolei na szlaku II wojny światowej (Grodzisko, Park Miejski, okolice bunkrów i okopów) zostaną zamontowane: CKM-y na stanowiskach, kuchnia polowa, armaty: ZIS2 z okresu II wojny światowej, kolejna – kaliber 122mm, następnie armata dywizyjna D-44 85mm oraz przeciwlotnicza S-60. Możliwość obejrzenia unikatowych eksponatów będzie z pewnością niemałą atrakcją, która zachęci do wędrówek nie tylko pasjonatów historii.

IB / powiatbrzeski.pl / Czas Czchowa

Fot. Maciej Mazur

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl