Don't Miss
Home » Wiadomości » Czujniki czadu nie dla mieszkańców naszego powiatu

Czujniki czadu nie dla mieszkańców naszego powiatu

500 czujników tlenku węgla trafi do osób starszych i niedołężnych w 21 małopolskich gminach. To efekt współpracy Jerzego Millera, wojewody małopolskiego z małopolskimi strażakami oraz Grupą PZU.

Czujniki, sfinansowane przez grupę PZU, zamontowane zostaną w domach osób starszych, chorych i niedołężnych, które wskazane zostały przez lokalne ośrodki pomocy społecznej. Urządzenia zamontowane zostaną przez strażaków, którzy zadbają również o przekazanie dokładnych instrukcji obsługi i poinformują o zagrożeniu, jakim jest tlenek węgla. Małopolscy strażacy planują również przeprowadzenie w szkołach akcji informacyjnej dotyczącej zatruć czadem.

Na zaproszenie wojewody do udziału w akcji odpowiedziało 21 samorządów: Czarny Dunajec, Dobczyce, Drwinia, Kalwaria Zebrzydowska, Klucze, Mogilany, Nowy Targ, Nowy Wiśnicz, Raciechowice, Radłów, Ryglice, Skała, Słopnice, Szczucin, Trzebinia, Wieprz, Wiśniowa, Zakliczyn, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów.

Działania w Małopolsce są elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Nie dla czadu”, organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Państwową Straż Pożarną.

Szczegółowe informacje o kampanii oraz o tym, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla można znaleźć na stronie Państwowej Straży Pożarnej: www.straz.gov.pl

W ciągu minionego sezonu grzewczego (od 1 października 2011 r. do 30 kwietnia 2012 r.) małopolscy strażacy interweniowali ponad tysiąc razy w związku z obecnością tlenku węgla w pomieszczeniach. Z powodu zatrucia czadem zmarło 21 osób, a 338 zostało poszkodowanych. W tym sezonie, od 1 października zanotowano już aż 36 interwencji, 4 osoby zostały poszkodowane, a dwie zmarły.

Komentarz IB

Niestety tym razem czujniki nie trafią do mieszkańców gmin z terenu naszego powiatu. Co prawda liczba 500 czujników jest dosyć symboliczna w kontekście liczby mieszkańców całego województwa, niemniej jednak jest to cenna inicjatywa, nad którą powinny pochylić się lokalne samorządy.

O tym że czad jest niebezpieczny przypominają najczęściej tragedie do jakich dochodzi z powodu nieszczelnych instalacji kominowych lub nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych.

Czujnik czadu to stosunkowo niewielki wydatek – koszty rzędu od 50 zł wzwyż. Może warto zaopatrzyć się w tego typu urządzenie we własnym zakresie? Na pewno warto! Życie jest więcej warte niż 50 zł…

http://www.ceneo.pl/Detektory – porównanie cen czujników czadu. Czujniki można również bez problemu zakupić w sklepach rtv oraz elektrycznych na terenie całego powiatu.

 

IB