Don't Miss
Home » Wiadomości » Czy grozi nam powódź?

Czy grozi nam powódź?

CAM00047Sytuacja atmosferyczna nad Europą jest bardzo niestabilna. Sprzyja ona tworzeniu się bardzo wilgotnych układów niżowych, które mogą stwarzać zagrożenie podtopieniami i powodziami. Również w Polsce.

W ciągu ostatnich dni wszystkie wiodące globalne modele numeryczne zaczęły obliczać dla Polski bardzo pesymistyczne prognozy pogody. Nad rejonem Zatoki Genueńskiej powstaje bardzo aktywny niż, który niebawem przesunie się na północny wschód, a następnie zatrzyma się na pograniczu Węgier, Rumunii i Ukrainy, gdzie zacznie się wypełniać. To zaś doprowadzi do kilkudniowych ulewnych opadów deszczu na południu naszego kraju. Potężny gradient baryczny, silny północny wiatr oraz obecność bariery orograficznej w postaci Karpat i Sudetów będzie nasilać opady. Sytuacja niepokojąco przypomina tę, z którą mieliśmy do czynienia dokładnie 4 lata temu.

Niestety, pomimo rozpoczęcia opadów jeszcze dokładnie nie wiadomo, jak tym razem będzie silny opad i jak długo będzie trwać. Należy się jednak liczyć nawet z wystąpieniem podobnych sum opadowych, jak w 2010 roku.

Na chwilę obecną największe zagrożenie ulewnymi opadami deszczu ma wystąpić w zlewniach Raby i Dunajca (woj. małopolskie). Niemal pewne jest to, że opady w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin w wielu miejscach osiągną ponad 100 mm, co przyczyni się do wystąpienia większych podtopień, a także do gwałtownego wzrostu zagrożenia powodziowego. Jednak opady prawdopodobnie będą znacznie większe i pomimo dość korzystnej sytuacji hydrologicznej w tej części kraju, nie można wykluczyć uformowania się fali powodziowej.

Ostrzeżenia Meteorologiczne

Województwo Małopolskie

ostrzeżenie przed Deszczem
ostrzeżenie obowiązuje: od 14 maja 2014, 12:00 do 18 maja 2014, 12:00

Opis: Spodziewane są opady deszczu, przeważnie o charakterze ciągłym oraz umiarkowanej i dużej intensywności, podczas których łączna suma opadów wyniesie od 80 do 110 mm, a lokalnie na terenach górzystych powyżej 150 mm.
Zagrożenia: Opady mogą powodować wezbrania rzek, potoków i strumyków, które mogą prowadzić do licznych podtopień. Stan wody w ciekach wodnych może przekraczać stany ostrzegawcze i alarmowe. Możliwe jest utworzenie się fali wezbraniowej. Wysokie zagrożenie powodziowe. Możliwe utrudnienia w ruchu drogowym.
Opracowanie: TwojaPogoda.pl

Przydatne linki:

Meteorogram dla gminy Brzesko <==

Dane ze stacji pogodowej zlokalizowanej w Brzesku (baza MPK) <==

Dane z Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej Brzesko <==

Monitor stanów hydrologicznych <==

Pogodynka.pl – opady <==

Aplikacje na telefon z systemem Android:

Niezbędnik łowcy burz <==

IB / lowcyburz.pl / twojapogoda.pl