Don't Miss
Home » Wiadomości » Czytelnicy z Gminy Borzęcin na wycieczce w Krakowie

Czytelnicy z Gminy Borzęcin na wycieczce w Krakowie

IMG_0429W dniu 24 maja 2014 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Borzęcinie wraz z nauczycielem historii i członkiem Klubu Miłośników Książki Panem Lucjanem Kołodziejskim zorganizowała wycieczkę autokarową do Krakowa. O godz. 9.30  dotarliśmy do Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. W Kościele Relikwii w Centrum „Nie lękajcie się!” przez chwilę modliliśmy się przy ołtarzu w którym znajduje się  relikwiarz z  krwią  pobraną Papieżowi podczas jednego z ostatnich przed śmiercią badań w klinice Gemelli. Ampułka zamknięta w szklanej szkatule została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. W Kaplicy Kapłańskiej widzieliśmy płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

Wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy tam wystawę „Kim jest człowiek z całunu”? Prawie 40 minutowa niezwykle ciekawa opowieść poświęcona Całunowi wzbogaciła naszą wiedzę o śmierci krzyżowej.

Drugim punktem wycieczki była Królewska Katedra na Wawelu. Każdy z uczestników otrzymał audioprzewodnik. Tak wyposażeni zwiedziliśmy wnętrze katedry, byliśmy na Wieży Zygmuntowskiej dotykając serca Dzwonu Zygmunta, póżniej przy grobach Słowackiego i Mickiewicza oraz królów (m.in. św. Jadwigi, Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Jagiellończyka, Tadeusza Kościuszki, gen. Władysława Sikorskiego, Józefa Piłsudskiego , Marii i Lecha Kaczyńskich). Ostatnim punktem na Wawelskim Wzgórzu było Muzeum Katedralne.

W drodze na Rynek zatrzymaliśmy się w kościele św. Piotra i Pawła ,aby w Panteonie Narodowym  oddać cześć spoczywającemu tam Sławomirowi Mrożkowi.
W Muzeum Podziemia Rynku przenieśliśmy się „w czasie” do XII – XVI wieku ,gdy Kraków był jednym z najbogatszych miast Europy. Ciekawe rekonstrukcje, niesamowite efekty specjalne pozwalają poznać realia życia w tamtych czasach. Dosyć wspomnieć, że w Krakowie w XV w. działały wodociągi za korzystanie z których należało płacić rachunki !
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne zwiedzanie i mile spędzony czas.  W przyszłości planujemy następną wycieczkę, a w programie m.in. zwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej z przewodnikiem i wykład ks. prof. dr. hab. Romana Darowskiego SJ dotyczący Franciszka pochodzącego też z zakonu księży Jezuitów.

EK