Don't Miss
Home » Wiadomości » Diecezjalne Święto Chleba w Brzesku / zdjęcia

Diecezjalne Święto Chleba w Brzesku / zdjęcia

Diecezjalne Święto Chleba w Brzesku

Diecezjalne Święto Chleba w Brzesku

Widowisko poświęcone obrzędom dożynkowym i tradycjom kulinarnym, degustacja produktów lokalnych i występy zespołów folklorystycznych – to tylko część atrakcji, jakie czekały na uczestników XIX Diecezjalnego Święta Chleba w Brzesku. W uroczystości uczestniczyli piekarze, cukiernicy, pszczelarze, kominiarze, winiarze, koła gospodyń wiejskich, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, policji, poczty sztandarowe i mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem uczestników na plac Kazimierza Wielkiego, gdzie po oficjalnych wystąpieniach odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych. Mszę świętą w intencji organizatorów odprawił abp Henryk Nowacki.

W części artystycznej wydarzenia obrządek dożynkowy zaprezentowała kapela z Pilzna. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję przyjrzeć się z bliska tradycjom kulinarnym, poznać lokalne przyśpiewki i obyczaje związane ze świętem.

Reprezentująca Zarząd Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech w swoim wystąpieniu podziękowała rolnikom za ich ciężką pracę.

– Dziękuję, że w pocie czoła, w codziennym trudzie troszczycie się Państwo o to, by żaden z owoców naszej ziemi nie został zmarnowany i by na żadnym małopolskim stole nie zabrakło nigdy chleba. Dziękując, życzę jednocześnie jak najlepszych plonów i jak najmniej trosk związanych z prowadzeniem gospodarstw – powiedziała Marta Malec-Lech.

– Dzisiaj, w tak ważnym dla rolników dniu, chcę obiecać, że sprawy małopolskich rolników, wsparcie dla małopolskiej wsi, rozwój niezbędnej infrastruktury na terenach wiejskich, wsparcie dla działających tutaj tak prężnie organizacji będą w kolejnych latach tematami bardzo ważnymi dla samorządu województwa. Będą istotnym elementem strategii rozwoju Małopolski do roku 2030. Z pewnością będziemy wspierać małopolskich rolników i małopolską wieś, ażeby pozostając wierna swoim najlepszym tradycjom i swemu dziedzictwu, mogła jednocześnie rozwijać się i unowocześniać – podkreśliła Marta Malec-Lech.


foto Maciej Mazur

malopolskie.pl