W niedzielę 2 grudnia 90 żołnierzy – ochotników 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11MBOT) złożyło przysięgę w podkrakowskiej miejscowości Rząska. Lokalnego kolorytu dodały uroczystości: podhalańska gwara przedstawiciela Terytorialsów, rekonstruktorzy w mundurach Podhalańczyków AK oraz pokaz musztry paradnej nowosądeckiej klasy mundurowej.
Dzisiok pedzielimy Rote Przysiyngi i już my som cynściom nasyk Sił Zbrojnyk – powiedział zwracając się do zgromadzonych na placu apelowym przedstawiciel Terytorialsów, szer. Mateusz Zych. – W wojskak Łobrony Terytorialnyj zołniyrski łobowionzek to tyż pilnować ślebody nasyj Małyj Łojcyzny, dbać i łopiekować siy ludziami, ftorzy z nami zyjom, bo ik kochomy.
Przemówienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzonych na placu apelowym członków lokalnej społeczności. Mieszkańcy Małopolski szczycą się bogatym dziedzictwem kulturowym i wciąż żywymi, niezwykle różnorodnymi tradycjami poszczególnych regionów i miejscowości. Przywiązanie do swojej Małej Ojczyzny łączy się tu z gorącym patriotyzmem oraz gotowością służby Rzeczypospolitej, czego wyrazem było wspólne ślubowanie żołnierzy Obrony Terytorialnej z całego województwa.
Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej to nie tylko możliwość osobistego zaangażowania się we wzmacnianie systemu bezpieczeństwa państwa, ale także inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy. W ramach służby żołnierze mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń, uzyskania dofinansowania na naukę, poszerzenia umiejętności praktycznych oraz kształtowania hartu ducha i ciała. Uczą się, jak przezwyciężać własne słabości. Wojsko oferuje ponadto atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie i specjalistyczne oraz szkolenia.
Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się w Małopolsce coraz większym zainteresowaniem. Do Wojskowych Komend Uzupełnień w Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie spłynęło już ponad 1000 wniosków o przyjęcie do Terytorialnej Służby Wojskowej w 11 MBOT. Ponad 850 osób zapoznało się z warunkami służby w jednostce, a około 700 zostało zakwalifikowanych do szkoleń podstawowych i wyrównawczych.
Ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe, nazywane popularnie „szesnastką”, rozpoczęło się 1 grudnia. Jego ukoronowaniem będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 16 grudnia na terenie jednostki wojskowej w Rząsce.
9 grudnia wystartuje ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.
—
mjr Bartosz KUBAL
Oficer prasowy
11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej