Don't Miss
Home » Wiadomości » Ekoszkoła 2015 – podsumowano Wojewódzki Projekt Ekologiczny

Ekoszkoła 2015 – podsumowano Wojewódzki Projekt Ekologiczny

DSC_1310Publiczne Przedszkole w Ołpinach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zaborowie oraz Publiczne Gimnazjum w Woli Radłowskiej zwyciężyli w swoich kategoriach w Wojewódzkim Projekcie Ekologicznym „Ekoszkoła”. Statuetki i nagrody zwycięskim placówkom wręczyli Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty oraz Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – W Konkursie organizowanym po raz pierwszy w zmienionej formule brano pod uwagę punkty, jakie szkoły zdobywały w kilku etapach – komentuje Piotr Kania z Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, który wraz z Małopolskim Kuratorium Oświaty i Publiczną Szkołą w Borzęcinie Dolnym współorganizowali to przedsięwzięcie. Patronat nad imprezą sprawowali: Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz instytucje: Europejskie Centrum Ochrony Środowiska, Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Stowarzyszenie Europa Nasz Dom, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Podsumowanie całego projektu miało miejsce w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura Urzędu w Tarnowie. – Ekoszkoła to konkurs, organizowany od sześciu lat w Borzęcinie, który przeznaczony był wyłącznie dla uczniów szkół podstawowych. Dobre oceny Małopolskiego Kuratorium Oświaty i pani dyrektor Urszuli Blicharz spowodowały, że stał się on konkursem wojewódzkim, adresowanym do wszystkich typów szkół – komentuje Cecylia Czaja, nauczyciel szkoły w Borzęcinie Dolnym, pomysłodawca i współorganizator przedsięwzięcia. Uczniowie i ich opiekunowie reprezentując swoje szkoły musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i praktycznymi działaniami. – W I etapie badano wiedzę uczniów. W kolejnych rundach sprawdzano umiejętności plastyczne i fotograficzne, za pomocą sprawozdań pisemnych i prezentacji multimedialnych szkoły chwaliły się z przebiegu działań ekologicznych, przygotowywały także plan przedsięwzięcia ekologicznego na terenie swojej szkoły, miejscowości. Łatwiejsze zadanie miały przedszkolaki, których zadaniem było przygotowanie plakatu o tematyce ekologicznej – przybliża szczegóły Ekoszkoły dyrektor Kania.

Uczniów i ich wysiłki oceniała kilkuosobowa grupa jury powołana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Znaleźli się w niej: Urszula Blicharz – dyrektor tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie – przewodnicząca Komisji w II i IV rundzie, Piotr Kania – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie – przewodniczący Komisji w I i II rundzie, Patrycja Łabuz – Walczak – przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – członek komisji, Agnieszka Kuk-Masiuk – Europejskie Centrum Ochrony Środowiska – członek komisji, Danuta Liszka – nauczyciel Publicznego Gimnazjum nr 2 w Tarnowie – członek komisji, Regina Łabuda – Mróz – nauczyciel Publicznego Gimnazjum nr 2 w Tarnowie – członek komisji, Anna Batko – nauczyciel Gimnazjum Nr 6 w Tarnowie – członek komisji, Jolanta Żeleźnik – nauczyciel Gimnazjum Nr 6 w Tarnowie – członek komisji, Marek Kalafarski – nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie – członek komisji, Magdalena Latawska-Honkisz – nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 14 i Gimnazjum nr 6 w Tarnowie – członek komisji.

Konkurs składał się z pięciu rund. W pierwszej z nich – test wiedzy ekologicznej – uczniowie odpowiadali w testach na pytania, które dotyczyły ekologii i ochrony przyrody ze szczególnym uwzględnieniem górskich Polskich Parków Narodowych. W kategorii gimnazjów wygrali uczniowie z Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Kolejne miejsca zajęli: Zespół Szkół – Publiczne Gimnazjum w Laskowej oraz Publiczne Gimnazjum w Woli Radłowskiej. Wyróżniono Zespół Niepublicznych Niepłatnych Szkół w Tarnowie. Wśród „podstawówek” test wiedzowy najlepiej zdali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym, druga była Szkoła Podstawowa Nr 62 w Krakowie, a trzecie miejsce zdobyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Wyróżniono: Zespół Szkół – Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej, Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach, Szkoła Podstawowa w Woli Lubeckiej, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej.

W rundzie drugiej – prace plastyczne i fotograficzne – oceniano prace nadesłane przez szkoły. Jury brało pod uwagę: zgodność tematyczną, interpretację proponowanej tematyki, jakość i estetykę wykonanej pracy, oryginalność wykonania pracy (prawdopodobieństwo samodzielnego wykonania pracy), walory edukacyjne, bogactwo okazów naturalnych środowiska przyrodniczego swojej miejscowości, wrażenie ogólne. W kategorii gimnazja wygrało Publiczne Gimnazjum w Woli Radłowskiej przed Publicznym Gimnazjum w Lipinkach oraz Zespołem Szkół – Publiczne Gimnazjum w Laskowej. Wyróżniono Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Wśród szkół podstawowych pierwsze miejsce przyznano Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu, drugie Szkole Podstawowej w Kamionce Małej, a trzecie Szkole Podstawowej Nr 62 w Krakowie. Wyróżnienia dla: Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Osieku, Zespołu Szkół – Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej, Szkoły Podstawowej w Woli Lubeckiej, Zespołu Szkół w Lubczy – Szkoła Podstawowa.

W rundzie trzeciej, najciekawsze sprawozdanie pisemne i prezentację multimedialną z przebiegu działań ekologicznych przygotowało Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Ciekawe pomysły mieli także gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum w Woli Radłowskiej oraz Publicznego Gimnazjum w Lipinkach. Nie mniej interesujące projekty zaproponowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie, Jeżówce i Niepołomicach-Podgrabiu.

W rundzie czwartej szkoły miały za zadanie przygotować plan przedsięwzięcia ekologicznego na terenie swojej szkoły, miejscowości, np. zorganizowanie ogrodu ekologicznego lub ziołowego, posadzenie drzew w naszej miejscowości, budowa obserwatorium ptaków. Najwyżej oceniono pomysły Publicznego Gimnazjum w Woli Radłowskiej, Publicznego Gimnazjum w Lipinkach i Zespołu Szkół w Gródku nad Dunajcem. Wśród szkół podstawowych najciekawiej prezentował się projekt zgłoszony przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Makowie Podhalańskim. Spodobał się także projekt Publicznej Szkoły w Zaborowie oraz w Nowym Wiśniczu.

W rundzie piątej oceniano prace plastyczne i fotograficzne nadesłane przez przedszkola. Komisja powołana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty przyznała I miejsce dla Publicznego Przedszkola w Ołpinach. Drugi był Zespół Szkół – Oddział Przedszkolny w Mordarce a trzecie Samorządowe Przedszkole Nr 83 w Krakowie. Okolicznościowym dyplomem i nagrodami rzeczowymi wyróżniono: Publiczne Przedszkole w Niedomicach, Przedszkole Publiczne Nr 1 w Zakliczynie – Oddział Lusławice, Szkołę Podstawową Nr 3 – Oddział Przedszkolny w Niepołomicach – Podgrabiu, Przedszkole Publiczne Nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie, Niepubliczne Przedszkole „Jaś i Ola idą do przedszkola” w Kamionnej, Publiczne Przedszkole Nr 3 w Brzesku, Publiczne Przedszkole w Rzezawie, Publiczne Przedszkole Nr 10 z Oddziałem Integracyjnym w Brzesku, Szkołę Podstawową Nr 3 w Tarnowie – Oddział Przedszkolny, Szkołę Podstawową – Oddział Przedszkolny i Punkt Przedszkolny w Krościenku nad Dunajcem.

Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego dużego przedsięwzięcia. Szczególnie gorąco pragnę podziękować Dyrektor Delegatury w Tarnowie Pani Urszuli Blicharz oraz Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Panu Piotrowi Kania. Praca z dziećmi to moja pasja, którą w Ekoszkole i Ekoprzedszkolu mam możliwość realizować w celu budowania świadomości ekologicznej młodzieży – mówiła po konkursie Cecylia Czaja.

Wtórował jej dyrektor Kania składając serdeczne podziękowania wszystkim członkom jury konkursowego. – Dziękuję wszystkim – jakże ważnym – patronom za udzielone wsparcie, wszystkim sponsorom, którzy przekazali środki finansowe na zakup nagród oraz rożnego rodzaju gadżety. Warto wspomnieć przy tej okazji samorząd gminy Borzęcin, Starostwo Powiatowe w Brzesku, Województwo Małopolskie oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Ten Konkurs dzięki zaangażowaniu tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie z dyrektor Urszulą Blicharz na czele zyskał nową jakość. Każda z biorących w nim udział placówek oświatowych wie, jak ważna jest ekologia zarówno dziś, jak i dla naszej przyszłości. Gratuluję tego, że mieliście się Państwo czym pochwalić. Oby dzięki „Ekoszkole” tych inicjatyw było w nieodległej przyszłości coraz więcej – podsumował.

ug

Foto. Maciej Mazur