Don't Miss
Home » Wiadomości » Ekshumacja w Brzesku. IPN szuka szczątków żołnierzy

Ekshumacja w Brzesku. IPN szuka szczątków żołnierzy

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej zakończyli prace badawcze na cmentarzu parafialnym w Brzesku. Szukali szczątków trzech partyzantów, którzy zginęli w 1948 roku z rak funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Szczątki zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie, gdzie zostaną zbadane.

Józef Jachimek, Józef Sikora i Mieczysław Pudełko – wszyscy zginęli w lasach radłowskich w grudniu 1948 roku. Zostali zamordowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej dokonali ekshumacji ludzkich szczątków. Według świadków, żołnierze byli pochowani koło cmentarnego muru obok nieistniejącej już kostnicy. Znajdowała się ona w miejscu, gdzie teraz stoją kosze na śmieci.  Nie wiadomo jednak czy są to ofiary komunistycznego terroru.

– Jesteśmy na cmentarzu więc wiedzieliśmy, że jakieś szczątki znajdziemy, ale nie wiadomo czy są to partyzanci – mówi Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN-u.

Sprawę morderstwa trzech partyzantów badają prokuratorzy IPN-u. To oni mają sprawdzić, czy odnalezione ludzkie szczątki to poszukiwani partyzanci

– Temu będą służyły badania genetyczne – poskreśla Waldemar Świeć, prokurator IPN-u.

Śledczy mają materiał porównawczy pobrany od rodzin zamordowanych. Odnalezienia grobu swojego ojca Józefa Jachimka, nie może doczekać się jego syn Kazimierz Jachimek.

Wykonał wiele lat temu symboliczny grób – Jak bym wiedział, że tu jest pochowany, to bym przyjeżdżał na prawdziwy grób. Tyle lat na to czekam, może uda się odszukać grób mojego taty – mówi. Jeżeli zostaną odnalezione szczątki żołnierzy, to po tylu latach doczekają się godnego pogrzebu i mogiły z nazwiskami.

IB

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl