Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gmina Gnojnik: Bezpieczne i odblaskowe szkoły

Gmina Gnojnik: Bezpieczne i odblaskowe szkoły

gnojnik odblaskiOd początku roku szkolnego 2013/2014 gminne przedszkola, szkoły i gimnazja realizują zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Oprócz odblasków nasi milusińscy otrzymują też niezbędną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa na drodze.

Wszystkie placówki oświatowe podejmowały szereg aktywności w zakresie szeroko pojętej problematyki bezpieczeństwa, przeciwdziałania negatywnym zachowaniom oraz kształtowania właściwych postaw, w tym odpowiedzialności za siebie i innych. Te działania są szczególnie ważne biorąc pod uwagę położenie naszej Gminy przy bardzo ruchliwej drodze krajowej oraz drogach powiatowych. Bezpieczeństwo uczniów jest priorytetowym zadaniem placówek oświatowych w każdym roku szkolnym, a szczegółowe zadania w tej dziedzinie opisane są w programach wychowawczych.

Wśród zadań zrealizowanych w bieżącym roku szkolnym znalazły się przede wszystkim pogadanki z policjantami na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci oprócz solidnej dawki wiedzy otrzymywały również ulotki tematyczne oraz odblaski i kamizelki, dzięki którym są widoczne na drodze po zapadnięciu zmroku. Ponadto o zasadach bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży nieustannie przypominają nauczyciele, między innymi na początku roku szkolnego, podczas lekcji wychowawczych oraz apeli tematycznych. Dzieci korzystają również z zajęć kół technicznych, by dobrze przygotować się do karty rowerowej.

Szkoły uciekają się także do nietypowych form przekazywania wiedzy na temat bezpieczeństwa. W przedszkolu w Uszwi zrealizowano np. spotkanie z teatrzykiem lalkowym – PINOKIO pod hasłem „Zdrowie i bezpieczeństwo”.

Bardzo ważnym elementem edukacji w zakresie bezpieczeństwa na drodze jest również pedagogizacja Rodziców, a tematy bezpieczeństwa poruszano na zebraniach. Również sami nauczyciele nieustannie doszkalają się w tematyce bezpieczeństwa uczestnicząc w konferencjach (m.in. konferencja „Bezpieczeństwo dziecka na drodze”, „Bezpieczeństwo dziecka w drodze, w szkole i w środowisku lokalnym”).

Wszystkim placówkom oświatowym z terenu naszej Gminy, ich dyrektorom, nauczycielom oraz obsłudze należą się słowa uznania i podziękowania za wszystkie podejmowane działania w zakresie zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, które jest podstawową potrzebą dzieci.

Galeria zdjęć <<<

ug