Don't Miss
Home » Wiadomości » Gmina Gnojnik w pierwszej setce gmin wiejskich w Polsce

Gmina Gnojnik w pierwszej setce gmin wiejskich w Polsce

W corocznym rankingu samorządów publikowanym w lipcu przez dziennik „Rzeczpospolita” Gmina Gnojnik zajęła wysokie 71. miejsce wśród 1 576 gmin wiejskich. Wyznacznikiem zajmowanych pozycji były konkretne dane ilościowe mówiące o wieloaspektowym rozwoju gminy.

Twórcy rankingu brali pod uwagę dane statystyczne dotyczące wzrostu jakości życia mieszkańców przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego. W pierwszym etapie przygotowania rankingu analizowano informacje pochodzące z Ministerstwa Finansów obejmujące lata 2008-2011. Następnie do wybranych 564 samorządów wysłano ankiety zawierające 16 pytań, które pomogły w ostatecznym wyborze najlepszych.

Pytano między innymi o udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w latach 2008–2011, wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2008 –2011, wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w 2011 i 2012 roku, liczbę nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy w latach 2008–2011 w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Pytania dotyczyły również planów zagospodarowania przestrzennego i pozwoleń na budowę wydanych na podstawie decyzji administracyjnych o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Miejsce cieszy tym bardziej, że w pierwszej setce rankingu gmin wiejskich znalazło się jedynie sześć samorządów z regionu tarnowskiego: Borzęcin (17), Łapanów (40), Szczurowa (50), Wierzchosławice (62) oraz Trzciana (75). W tym elitarnym gronie znalazła się również Gmina Gnojnik.

gnojnik.pl / Katarzyna Zych