Nie przegap
Strona główna » Region » Gotowi do przyjęcia repatriantów

Gotowi do przyjęcia repatriantów

Gmina Zakliczyn gotowa jest na przyjęcie rodziny repatriantów z terenu byłego ZSRR. W Charzewicach czeka na potomków polskich zesłańców przebudowany i zaadaptowany do celów mieszkalnych budynek komunalny.

Koszt przebudowy dawnego domu nauczyciela wyniósł 230 tys. zł. Samorząd gminy Zakliczyn uzyskał z budżetu państwa dofinansowanie do tego przedsięwzięcia w kwocie prawie 220 tys. zł.

W budynku jest około 60 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Najprawdopodobniej przyjedzie do nas rodzina trzyosobowa. Wspólnie z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim oraz Związkiem Repatriantów RP zajmujemy się obecnie procedurą sprowadzenia rodziny repatriantów do Polski – objaśnia burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Przypomnijmy, że wcześniej uchwałę o sprowadzeniu oraz przyjęciu na swoim terytorium potomków polskich zesłańców z terenu byłego ZSRR przyjęła jednogłośnie Rada Miejska w Zakliczynie. Samorządowcy zobowiązali się do zapewnienia rodzinie repatriantów lokalu mieszkalnego oraz źródeł utrzymania w formie pomocy w znalezieniu pracy lub wsparcia socjalnego.

Najprawdopodobniej rodzina polskiego pochodzenia osiedli się w Charzewicach jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

IB