Don't Miss
Home » Wiadomości » Harcerze zebrali 27 137 zł dla Weroniki z Jadownik

Harcerze zebrali 27 137 zł dla Weroniki z Jadownik

Harcerze i zuchy z działającego w Jadownikach Szczepu Czarnego w drugim tygodniu ferii przeprowadzili trwającą trzy dni akcję zbiórki pieniędzy na pokrycie kosztów drogiej terapii dla mieszkającej w Jadownikach Weroniki Zaleśnej. Dziewczynie grozi utrata wzroku. Ostatecznie udało się zebrać rekordową kwotę 27.137 złotych, która w całości trafiła na konto Weroniki!

Weronika walczy o wzrok przechodząc bardzo kosztowną terapię komórkami macierzystymi. Jest już po czterech dawkach, a za miesiąc czeka ją piąta. Każda wizyta w klinice w Częstochowie to wydatek 19.700 złotych. Niestety terapia przebiega z problemami.

W dniach od 24 do 26 stycznia 2019 roku patrole kwestarskie spotkać można było przy największych sklepach w Brzesku, Jadownikach, Sterkowcu, Szczepanowie i Mokrzyskach. Zbiórkę ogłosił i przeprowadził ponownie Komitet Społeczny „Razem raźniej”, który dwa lata temu został utworzony właśnie w takim celu, by pilotować wszelkie akcje charytatywne prowadzone przez Szczep Czarny.

W akcję zaangażowało się aż 85 harcerzy, którzy zostali podzieleni na dwu i trzyosobowe patrole pracujące w różnych miejscach i o różnych porach dnia. Zbierali datki do 30 puszek kwestarskich. W najgorętszym momencie zbiórki, czyli w sobotnie przedpołudnie harcerskie patrole można było spotkać aż w 12 miejscach. W kweście brali udział zarówno najmłodsi – czyli zuchy będący uczniami klas I-III szkoły podstawowej, jak i najstarsi członkowie Szczepu Czarnego -a więc tegoroczni maturzyści. Kwestujących wspierali rodzice zuchów.  O skali zaangażowania i wyzwaniom stojącym przed organizatorami tak dużej akcji niech świadczy liczba 493 – to ilość kilometrów, które pokonał samochodem druh komendant w ciągu trzech dni kwesty przewożąc kwestujących z miejsca na miejsce, wymieniając pełne puszki na puste, czy odwożąc kwestujących do domów. 

Kwestujący harcerze spotykali się z ciepłym przyjęciem i pozytywnym  odzewem ze strony mieszkańców. To widać w wynikach  zbiórki! 

IB / Szczep Czarny przy PSP nr 2 w Jadownikach / phm. Bartłomiej Turlej Komendant Hufca ZHP Brzesko