Don't Miss
Home » Sport » I Memoriał Katyński „O szablę oficerską” im. płk Andrzeja Hałacińskiego

I Memoriał Katyński „O szablę oficerską” im. płk Andrzeja Hałacińskiego

P1430213W najbliższą sobotę 6 kwietnia odbędzie się w Brzesku kolejna impreza biegowa – I Memoriał Katyński „O szablę oficerską” im. płk Andrzeja Hałacińskiego. Bieg został objęty współpatronatem honorowym Biskupa polowego Wojska Polskiego J.E. Ks. Bpa Józefa Guzdka oraz Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego J.E. Bpa Jerzego. Swoją obecność zapowiedział (miejmy nadzieję, ze pogoda nie pokrzyżuje tych planów) pan Bogumił Hałaciński, syn Patrona biegu płk Andrzeja Hałacińskiego – Twórcy słynnej pieśni Legionów „My Pierwsza Brygada”, który był Starostą Brzeskim, został zamordowany w Katyniu w dniu 10 kwietnia 1940r.

Bieg główny został zaplanowany na dystansie półmaratonu. Dodatkowo bieg towarzyszący o długości 7 kilometrów dla tych, którzy już co prawda połknęli biegowego bakcyla, ale jeszcze nie czują się na siłach pokonać półmaraton. Start i meta zostały zlokalizowane przy ul. Piastowskiej 2 przy Schronisku Młodzieżowym, które już gościło biegaczy w ubiegłym roku podczas I Brzeskiego Biegu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych im. Stanisława Chudyby.

Głównym organizatorem biegu jest Brzeski Klub Biegacza „Victoria”, skupiający biegaczy długodystansowych. Patronaty nad biegiem objęły lokalne samorządy: Starostwo Powiatowe w Brzesku, Gmina Brzesko i Gmina Gnojnik, ponieważ półmaraton będzie się odbywać na terenie gmin Brzesko i Gnojnik. Trasa przebiegać będzie z Brzeska przez Okocim do Uszwi i powrotem do Brzeska.

Wszyscy biegacze którzy pomyślnie ukończą bieg główny lub towarzyszący, na mecie otrzymają specjalnie na tę okazję zaprojektowany pamiątkowy medal z mottem biegu: Kocham Polskę! Ty też ją kochaj!, oraz imienny dyplom z wpisanym czasem i zajętym miejscem w biegu, podpisanym osobiście przez pana Bogumiła Hałacińskiego (jeżeli pogoda nie uniemożliwi Jego przybycia).

Biegacze, którzy w Brzesku postanowili oficjalnie rozpocząć swoją przygodę ze startami w zorganizowanych biegach, po ukończeniu biegu, oprócz pierwszego w swojej kolekcji medalu, otrzymają dodatkowo pamiątkowy Certyfikat potwierdzający ten historyczny i ich sportowym życiu fakt.

Zwycięzcy w półmaratonie, zarówno w kategorii mężczyzn jak i kobiet, wzbogacą swoją kolekcję trofeów o piękną szablę oficerską wz. 1921/22 specjalnie wykonaną na ten bieg z wygrawerowanym mottem na jednej stronie, oraz nazwą biegu i datą na drugiej.

Ramowy program imprezy:

  • Godz. 8:00 – 10:00 – weryfikacja i zapisy zawodników,
  • Godz. 10:30 – przygotowanie  do startu,
  • Godz. 11:00 – start biegów otwartych,
  • Godz. 14:00 – ogłoszenie wstępnych wyników,
  • Godz. 14:30 – dekoracja zwycięzców w klasyfikacji generalnej i w poszczególnych kategoriach wiekowych,
  • Godz. 15:00 – zakończenie I Memoriału Katyńskiego „ O szablę oficerską” im. Płk Andrzeja Hałacińskiego.

BKB Victoria Brzesko