Don't Miss
Home » Sport » II Brzeski Bieg Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – relacja / zdjęcia

II Brzeski Bieg Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – relacja / zdjęcia

dsc_3710-n26 października w Brzesku odbył się II Brzeski Bieg Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych im. Stanisława Chudyby. Imprezie towarzyszyła doskonała pogoda, która wręcz zachęcała do tego by wyjść z domu i pobiegać.

Na starcie w trzech konkurencjach stanęło 212 uczestników z całej Polski. To o 27 osób więcej niż w ubiegłym roku. Niektórzy pokonali kilkaset kilometrów aby uczestniczyć w biegu.

Zawodnicy biegli pod hasłem: “Niech cię zobaczą”. Celem imprezy było bowiem popularyzowanie wśród uczestników ruchu drogowego, szczególnie pieszych i rowerzystów, do noszenia elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność na drodze, a tym samym i bezpieczeństwo. Do promowania idei zostali zaproszeni biegacze, którzy trenują na co dzień na drogach publicznych i są zazwyczaj obserwowani przez innych uczestników ruchu drogowego.

– Chcemy aby na swoje treningi ubierali odblaski. Codzienny i systematyczny przykład powinien zachęcić innych do pójścia w ich ślady i założenia choćby najmniejszego elementu odblaskowego – podkreśla Jan Waresiak – organizator biegu.

Zawodnicy w biegu głównym rywalizowali zarówno w kategorii Open mężczyzn i kobiet jak i w licznych kategoriach wiekowych. W biegu towarzyszącym i Nordic Walking rywalizacja odbywała się w kategorii Open.

Zwycięzcy biegu głównego na dystansie 11,5 km

1 MAKOWIEC Robert (167) POL Tuchów – czas 0:41:17
2 JACHYMCZYK Norbert (20) POL Jaworzno – czas 0:42:37
3 SKIBA Kamil (57) POL Tarnów – czas 0:43:04

Wyniki zawodów <==

BIEG 11KM

BIEG 11KM KOB

BIEG 5KM

BIEG 5KM KOB

NORDIC WALKING

NW KOBIETY

KATEGORIE

Organizatorzy postanowili docenić osoby, które po raz pierwszy docenić wystartowały w zawodach. Został przygotowany m.in. puchar dla zawodnika, który musiał pokonać najdłuższą odległość ze swojego miejsca zamieszkania do Brzeska. Wprowadzony też został zwyczaj aby docenić uczestników, którzy właśnie w Brzesku postanowili rozpocząć swoją przygodę z uczestnictwem w zorganizowanych biegach. Wszyscy zostają powitani gorącymi oklaskami przez bardziej doświadczonych kolegów, a przed dekoracją zwycięzców otrzymują specjalny certyfikat potwierdzający ten ważny w ich sportowym życiu fakt. W tym roku wydane zostało aż 34 takie certyfikaty dla debiutantów. W dużej części to zasługa zorganizowanych ekip Brzeskiego Towarzystwa Sportowego, czy też harcerzy z gimnazjum w Jadownikach, którzy wystawili 7 osobową reprezentację. Harcerze z gimnazjum w Jadownikach od początku intensywnie włączali się w pomoc przy organizacji biegu. Obecnie postanowili również osobiście brać w nim udział. Trzeba powiedzieć, że z bardzo dobrym skutkiem, ponieważ Karol Kokoszka właśnie z gimnazjum w Jadownikach zajął 2 miejsce w biegu towarzyszącym na 5.250 m. Liczymy na to, że w kolejnych latach ilość młodych biegaczy będzie systematycznie wzrastać, że przykłady kolegów okażą się pozytywnie zaraźliwe.

Bardzo dobry przykład dał sołtys Jadownik pan Jarosław Sorys, który aby zachęcić młodzież do uczestnictwa w biegu, zaproponował pokrycie opłaty startowej ze środków na działalność sportową. Sam również, jako jedyny sołtys i radny z gminy Brzesko, uczestniczył w biegu głównym, własnym przykładem potwierdzając, że o sporcie nie tylko mówi, ale naprawdę stara się go promować. W biegu uczestniczyła również żona, pani Alicja Sorys, dla której był to debiut w biegu i w związku z tym odebrała swój certyfikat za pierwszy w życiu start. Tym większe uznanie, że zdecydowała się od razu na start w biegu głównym na 11.150 m, którzy przecież do najłatwiejszych nie należał, bo w Okocimiu płaskich dróg nie ma. Szkoda, że w zespole usportowionej rodziny nie znalazł się jeszcze syn państwa Alicji i Jarosława – Sergiusz Sorys, którego nikomu mającemu jakiekolwiek rozeznanie o życiu sportowym w Gminie Brzesko, przedstawiać nie trzeba. Może w przyszłym roku uda się wystartować w tak znakomicie wzmocnionym składzie.

Najmłodszymi uczestnikami biegu byli 8-mio letni Kamil Marecik z Brzeska, dla którego, mimo bardzo młodego wieku nie był to bynajmniej debiut, ponieważ ten nastąpił już kwietniu podczas I Memoriału Katyńskiego „O Szablę oficerską”,, gdzie wspólnie z tatą w dobrym stylu pokonał ponad 7 kilometrową trasę biegi towarzyszącego. Wśród dziewczynek, najmłodsza była Joanna Łyżwińska z Kłaja, która biegła wspólnie z tatą. Mama, również Joanna, maszerowała z kijkami. Jak widać młodzi sportowcy wychowują się w rodzinach, które nie tylko słowami, ale własnym przykładem zachęcają do aktywnego życia.

Każdy kto pomyślnie ukończy bieg, na mecie otrzymał piękny pamiątkowy medal, którzy w tym roku nawiązywał do pogiętej w wypadku samochodowym ośmiokątnej tablicy znaku STOP. 

Bieg poświęcony był pamięci ofiar wypadków drogowych, ale jego głównym przesłaniem jest promowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, przez zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszego, a tym samym bezpieczeństwo. Przedstawiciele głównego sponsora biegu, wrocławskiej firmy VOTUM S.A. specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań dla poszkodowanym mim w wypadkach komunikacyjnych czy w rolnictwie, przywieźli ze sobą alkogogle, dzięki którym można było doświadczyć jak reagują zmysły człowieka po spożyciu alkoholu. Przejście krótkiego slalomu nawet dla tych którzy – jak sami mówili – „mieli praktykę”, nie było tak całkiem bezproblemowe. Trzeba było uważać gdzie się stawia nogi. Dawało też wyobraźnie, jak niebezpieczny może być człowiek po spożyciu alkoholu zasiadający za kierownicą.

IB / Jan Waresiak – fundacjalazarus.pl

Fot: Maciej Mazur – Informatorbrzeski.pl

Fot: Mateusz Franczyk

Fot: Maciej Mazur – Informatorbrzeski.pl

Fot: Mateusz Franczyk

One comment