Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Jadowniki / 75 Rocznica Powstania Warszawskiego – Godzina W / 1 sierpnia 2019 r.

Jadowniki / 75 Rocznica Powstania Warszawskiego – Godzina W / 1 sierpnia 2019 r.

kotiwca-300x300W celu uczczenia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia br. (czwartek) o godz. 17.00 włączone zostaną syreny alarmowe znajdujące się na terenie powiatu brzeskiego. Dźwięk syren rozlegać się będzie przez minutę. W Jadownikach na Skwerze im. rtm Witolda Pileckiego przy Domu Ludowym mieszkańcy uczczą pamięć bohaterskiego miasta. Pokaż, ze pamiętasz! Bądź razem z nami! – zachęcają organizatorzy.

Apelujemy do mieszkańców powiatu o wstrzymanie na minutę ruchu kołowego i pieszego. Będzie to symboliczny hołd złożony bohaterom Powstania – tym, którzy walczyli o wyzwolenie Stolicy i dążyli do niepodległego Państwa Polskiego.

Powstanie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. 1 sierpnia 1944 roku był początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski.

Powstanie Warszawskie było ostatnim w czasie drugiej wojny światowej tak dramatycznym aktem polskiej wojny o niepodległość. Żołnierze Armii Krajowej mieli świadomość, że na ulicach Warszawy toczy się walka o całą Polskę, a nie tylko o jej stolicę.

– Uznając Powstanie Warszawskie za „jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski” dla „uczczenia Polaków, którzy stanęli w obronie swojej Ojczyzny w szczególności tych, którzy poświecili dla niej swe życie” w 74 rocznicę Powstania Warszawskiego dla oddania Im należytej czci i szacunku zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców i odwiedzających naszą miejscowość o udział w uroczystości obchodów rocznicowych.

Jestem przekonany, że po raz kolejny razem godnie uczcimy w Jadownikach pamięć Powstania Warszawskiego – mówi Jarosław Sorys – radny i sołtys Jadownik, a równocześnie organizator uroczystości w tej miejscowości.

W programie m.in. uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, apel pamięci, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy przy pomniku poległych za Ojczyznę. Miejsce uroczystości Jadowniki ul. Krakowska przy Domu Ludowym 1 sierpnia / czwartek / zbiórka godzina 16.45.

Wydarzenie na facebooku <==

 

 

IB / Jarosław Sorys