Don't Miss
Home » Sport » Jadowniki / IV Edycja Biegu topem Wilczym za nami / zdjęcia i video

Jadowniki / IV Edycja Biegu topem Wilczym za nami / zdjęcia i video

Po raz IV z wilkami Jadowniki – pobiegły Bohaterom! w niedzielę 3 marca na starcie biegu na dystansie 10 km stanęło 111 zawodników i zawodniczek. Na dystansie 1963 m. z kolei wystartowało 153 osoby. Razem to 264 biegaczy (wśród nich 88 pań) którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. W biegu wystartowali zarówno wytrawni biegacze trenujący na co dzień, jak i zupełni amatorzy którzy w ciągu roku nie mają styczności z bieganiem. Wśród zgłoszonych uczestników dominowali biegacze z terenu Gminy Brzesko – wśród nich nie brakowało rodziców z dziećmi czy też osób starszych. Naszej redakcji udało się nawet wyśledzić na listach żołnierza z 11 Małopolskiego Batalionu Obrony Terytorialnej.

Bieg na krótszym dystansie 1963 metrów – to symboliczna odległość, nawiązująca do roku, w którym został zamordowany ostatni partyzant podziemia antykomunistycznego – Józef Franczak, pseudonim „Lalek”. Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

– Kochani jeszcze raz wielkie podziękowania dla uczestników biegu i wszystkich Tych, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na starcie i trasie biegu! Wasza tak liczna obecność jest dla nas potwierdzeniem, że takiej formy uczczenia pamięci Tych co „zachowali się jak trzeba” oczekujecie. Wasz udział w biegu jest potwierdzeniem tego, że w jakimś stopniu udaje nam się spełniać oczekiwania i dopóki będziecie chętni przyjeżdżać do Jadownik na „Tropem Wilczym” my będziemy tu na Was czekać – mówił Jarosław Sorys – radny miejski z Jadownik, a równocześnie pomysłodawca i jeden z organizatorów biegu.

„Tropem Wilczym” staje się wizytówką Jadownik i Gminy Brzesko. Niedzielny bieg pamięci Zołneirzy Wyklętych odbył się w ponad 360 miejscowościach w całym kraju oraz m.in. w Nowym Jorku, Londynie oraz na Ukrainie, Litwie i w Australii. Po raz czwarty na liście można znaleźć Jadowniki. 

– Serdecznie dziękuję wszystkim którzy z nami współorganizowali bieg. Dziękuję Policji z Brzeska i druhom z OSP Jadowniki za wzorowe jak co roku zabezpieczenie trasy na 10 km. Dziękuję harcerkom i harcerzom, harcmistrzowi Bartłomiejowi Turlejowi za zabezpieczenie trasy na 1963 m. Dziękuję dyrektorowi SP ZOZ p. Adamowi Smołucha za udostępnienie karetki medycznej. Dziękuję burmistrzowi p. Tomaszowi Latocha, p. dyrektorowi SP nr 2 Tomaszowi Wietecha, dziękuję wszystkim sponsorom, p. Krzysztofowi Bigajowi za prowadzenie spikerki, „tysiącom” przedstawicieli mediów! Michałowi Krzywdzie przewodniczącemu Stowarzyszenia „Nasze Jadowniki”, członkom i sympatykom Rady Sołeckiej oraz wszystkim Tym, którzy w jakikolwiek sposób uczcili z nami Bohaterów Niezłomnych – podsumował sołtys Jarosław Sorys.

Wyniki Biegu Tropem Wilczym – Jadowniki 2019

KLASYFIKACJA Bieg Pamięci Żołnierzy  – Wyniki OPEN – Pełna lista

KLASYFIKACJA Bieg Pamięci Żołnierzy  – Wyniki OPEN – Kobiety i Męższczyźni

 

Wyniki Open 10km – pierwsza trójka / mężczyźni

1. Moździerz Piotr / Tuchów / Lks Burzyn / 37:38,94
2. Matyaszek Waldemar / Jasień / Klub Biegowy Perła / 37:43,70
3. Skiba Kamil / Tarnów / PTG Sokół Świat Pracy Tarnów / 37:47,12

Wyniki Open 10km – pierwsza trójka / kobiety

1. Świerczek Patrycja /Jadowniki / Klub Biegowy Perła / 41:31,57
2. Kmieć Katarzyna /Perła / Klub Biegowy Perła / 44:32,60
3. Klecka Izabela / Brzesko / 45:23,12

Wyniki Open 1963m – pierwsza trójka / mężczyźni

1. Repetowski Maciej / Okocim / GH Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci / 07:42,44
2. Kuder Tomasz / Jadowniki / Cze-Mi / 07:42,56
3. Mietła Remigiusz / Brzesko / GH Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci / 07:52,26

Wyniki Open 1963m – pierwsza trójka / kobiety

1. Kuder Adrianna / Jadowniki / Cze-Mi / 08:17,96
2. Brach Eryka / Brzesko / MLUKS Tarnów / 08:55,11
3. Matyaszek Weronika / Jasień / Klub Biegowy Perła / 09:51,69


Fot. Bogusław Hajduk
Jarosław Sorys / tropemwilczym.com.pl / IB

Zdjęcia

Video