W poniedziałek 16 stycznia 2017 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Jadownikach odbyło się spotkanie tutejszej społeczności szkolnej – nauczycieli, pracowników, rodziców dzieci uczęszczających do szkoły z przedstawicielami samorządu gminnego – burmistrzem, naczelnikiem wydziału oświaty oraz radnymi Rady Miejskiej.
Spotkanie było efektem dyskusji jaką zapoczątkowała prezentacja koncepcji sieci szkół na terenie Gminy Brzesko po wprowadzeniu nowej reformy systemu oświaty. Wśród początkowych propozycji zgłoszonych na Komisjci Oświaty przez naczelnika Wydziału Oświaty – Józefa Cierniaka – pojawił się pomysł przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 w Jadownikach w szkołę filialną (4 klasową, z oddziałami przedszkolnymi). Pomysł ewoluował – tak więc prawdopodobnie w celu uniknięcia, lub zmniejszenia skali ewentualnych protestów postanowiono zaproponować pozostawienie Szkoły Podstawowej nr 1 jako samodzielnej placówki, jednak nadal w formie czteroklasowej.
Obaw przed przed przekształcaniem szkół nie kryje spora część nauczycieli oraz rodziców obu jednostek oświatowych. Z kolei urzędnicy przekonuje, że zmiana organizacji szkoły sprawi iż edukacja dzieci i młodzieży wejdzie na wyższy poziom.
Argumentów nie można odmówić obu stronom dyskusji:
– Wydział Oświaty: chęć zapewnienia dobrych warunków nauki dla dzieci z klas V-VIII w budynku gimnazjum w Jadownikach (stosunkowo nowy obiekt, duża hala sportowa), potrzeba dostosowania sieci szkół do zmian demograficznych jakie zachodzą, chęć utworzenia dodatkowych oddziałów przedszkolnych w PSP nr 1 w związku z potrzebami jakie zgłaszają w tym temacie rodzice.
– Rodzice i nauczyciele PSP nr 1: odpowiednia liczba dzieci do tego, by odtworzyć szkołę 8 klasową (w efekcie jedną z większych w skali Gminy Brzesko), brak konieczność dowozu dzieci.
Przebieg blisko trzygodzinnego spotkania nie był jednak zbyt sielankowy. Pojawiło się dużo negatywnych emocji, artykułowanych w niezbyt dyplomatyczny sposób. Wśród mieszkańców kolportowane są również od jakiegoś czasu dosyć jednostronne i obraźliwe w swej treści ulotki, których autorzy pozwalają sobie używać takich sformułowań jak „zdrajcy”… Nie służy to zbyt dobrze całej dyskusji i utrzymaniu jej merytorycznego, a nie emocjonalnego charakteru.
Pomimo że Jadowniki są jedną miejscowością i teoretycznie nie powinno być tam takich problemów – to w miejscowości zarysował się ostry podział związany z tym jak mają funkcjonować w przyszłości szkoły. Urzędnicy i radni będą mieć w efekcie trudny orzech do zgryzienia, by pogodzić interesy społeczności szkolnej z bogactwem inwentarza – jakim jest rozbudowana infrastruktura oświatowa i sportowa w Jadownikach.
Jak podkreślają zarówno przedstawiciele Urzędu Miejskiego, jak i radni – żadna decyzja jeszcze nie zapadła, a w najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkania, które dopiero pozwolą wypracować kompromisowe rozwiązanie sprawy. Czy jednak kompromis będzie możliwy? To pokażą najbliższe tygodnie.
Radny Rady Miejskiej w Brzesku, a równocześnie sołtys Jadownik – Jarosław Sorys – wraz z Radą Sołecką odnieśli się w specjalnym oświadczeniu do całej sytuacji prezentując jak wydaje się bardzo wyważone stanowisko. Tekst oświadczenia <==
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem video, który pozwoli wyrobić sobie opinie nt. przebiegu spotkania oraz podnoszonego tematu.
—
IB
Fot. Maciej Mazur