Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Jasień / Interwencja mieszkańców w sprawie placu zabaw

Jasień / Interwencja mieszkańców w sprawie placu zabaw

Miały być bezpieczne i ekologiczne – są raczej niebezpieczne i zgniłe! Mowa o drewnianych placach zabaw jakich w ostatnich latach wiele powstało na terenach sołectw w Gminie Brzesko, ale i nie tylko. To również szerszy problem o którym warto mówić. Z tym problemem zwróciła się do nas jedna z mieszkanek Jasienia.

Dlaczego budowano place zabaw z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi? Jak możemy przeczytać w różnego rodzaju katalogach przygotowywanych przez producentów zabawek drewnianych – drewno jest materiałem naturalnym i przyjaznym człowiekowi, to ekologiczny materiał miły w dotyku. Z pewnością ważna jest również cena. Niemniej patrząc na ceny drewnianych zabawek i problemy związane z ich eksploatacją – ten argument nie jest aż tak oczywisty w ostatecznym rozrachunku.  

– Gdyby jacyś rodzice chcieli się wybrać w Jasieniu na plac zabaw dla dzieci to wcześniej warto zobaczyć te zdjęcia. Jak widać chyba takie małe dzieci to niezłe „wandale” ?. Ale już bez żartów, wystające gwoździe, dziury, to tylko namiastka tego co można tu zobaczyć – pisze do nas pani Anna z Jasienia.

O problemach z drewnianymi placami zabaw słychać nie tylko w Jasieniu. Rodzice dzieci korzystających z placu zabaw w Ogródku Jordanowskim w Brzesku podnoszą tą sprawę dosyć regularnie. Sprawa uszkodzonych elementów urządzeń zabawowych pojawiła się również przy okazji kontroli kuratorium w Oddziale Przedszkolnym w Wokowicach. Pękające belki nośne, wystające wkręty i elementy metalowe, spróchniałe elementy o których wymianie nie zawsze pamiętają (lub z powodu kosztów – nie chcą pamiętać) – to najczęstsze problemy podnoszone przez mieszkańców.

Z pewnością dewastacja urządzeń do jakiej dochodzi z powodu niewłaściwego użytkowania ma spore znaczenie, jednak również osoby które prowadzą przeglądy i powinny konserwować zabawki powinny się zastanowić czy wszytko jest robione z należytą starannością. Jest tez taka ewentualność – że urzędnicy powinni się zastanowić czy warto kupować „tanie” z drewna, czy też pomyśleć o tym by zainwestować w trwałe, stalowe konstrukcje…

IB / foto nadesłane