Don't Miss
Home » Wiadomości » Jasień / VII Rajd Pieszy Stellung a2 / 14 kwietnia 2019 r.

Jasień / VII Rajd Pieszy Stellung a2 / 14 kwietnia 2019 r.

Grupa pasjonatów historii zaprasza do udziału w rajdzie pieszym i poszukiwania śladów II Wojny Światowej w Gminie Brzesko. To kolejna już edycja rajdu Pieszego Stellung a2. Tym razem rajd odbędzie się na terenie miejscowości Jasień i będzie dotyczył kolejnego fragmentu umocnień niemieckich umocnień z okresu II Wojny Światowej na linii OKH Stellung a2, Jasień – Pomianowa. Rajd organizowany jest w ramach projektu ,,Bocheńskie ukryte historie” – pozostałości niemieckich umocnień z okresu II wojny światowej na terenie Bochni i powiatu. Projekt historyczno – edukacyjny.

Imprezę zaplanowano na niedziele 14 kwietnia 2019 r. Start o godz. 10:00 przy Domu Dziecka w Jasieniu. Trasę rajdu zaplanowano w ten sposób, by dotrzeć do wszystkich znajdujących się na tym odcinku umocnień o charakterze stałym.

Linia „Stellung A2” (zwana OKH Stellung A2 ,, Merkur”) była jedną z kilku linii umocnień wybudowanych przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Budowę rozpoczęto w lecie 1944 r. o kontynuowano do stycznia 1945 r. Wechrmaht wzniósł na terenie powiatu brzeskiego szereg schronów żelbetonowych oraz fortyfikacji drewniano-ziemnych. Możemy na nie natrafić m.in. w Jasieniu, Brzesku, Gnojniku, Jurkowie, Tworkowej.

Stan zachowania tych budowli jest różny. Część obiektów jest w znacznym stopniu zasypana, część natomiast dobrze widoczna i można do nich wejść. Obiekty znajdujące się na trasie rajdu to schrony typu Kochbunker oraz schrony typu Ringstand 58 c. Po krótkim omówieniu trasy, ruszymy w kierunku południowym, by dojść do najdalej wysuniętych obiektów w Pomianowej. Po dotarciu do wszystkich obiektów w tej miejscowości ruszymy na północ by dotrzeć znów do ostatniego obiektu przy torach kolejowych w Jasieniu. Powrót w kierunku południowym, mijając kolejne obiekty na trasie.

Zakończenie rajdu w Domu Dziecka w Jasieniu tradycyjną grochówką. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

1. Kochbunker
2. Ringstand 58 c
3. Ringstand 58 c
4. Kochbunker
5. Ringstand 58 c
6. Ringstand 58 c
7. Kochbunker
8. Ringstand 58 c
9. Kochbunker
10. Ringstand 58 c
11. Ringstand 58 c
12. Ringstand 58 c zasypany
13. Ringstand 58 c
14. Kochbunker
15. Ringstand 58 c
16. Kochbunker
17. Ringstand 58 c
18. Kochbunkr
19. Ringstand 58 c
20. Kochbunker
21. Ringstand 58 c

Serdecznie zapraszamy: Rafał Podsiadło, Bartek Tabaszewski, Piotr Zaczek

 

Mapa Rajdu  <==

StellungA2 / IB

PLAKAT