Nie przegap
Strona główna » Sport » Jolanta Ogar – z Łysej Góry na Olimpiadę

Jolanta Ogar – z Łysej Góry na Olimpiadę

Polską nadzieją na dobry występ podczas igrzysk olimpijskich w Londynie jest żeglarka klasy 470 Jolanta Ogar.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że do łódki Ogar trafiła całkiem niedawno wprost z… siatkarskiego parkietu. Ogar przez 10 lat wyczynowo grała w siatkówkę w klubach I i II ligi. W 2006 roku pochodząca z Łysej Góry siatkarka trafiła na badania do poznańskiej kliniki Rehasport, gdzie spotkała dr Witolda Dudzińskiego. To spotkanie wywróciło jej dotychczasowe sportowe życie do góry nogami.

– Witold Dudziński to lekarz reprezentacji Polski w żeglarstwie. Stwierdził, że mam idealne parametry do żeglowania i powinnam zmienić dyscyplinę. Wszystko potoczyło się nagle i szybko, mimo że nie miałem pojęcia o żeglowaniu – mówi Ogar na łamach „Przeglądu Sportowego”.

Ogar trafiła do klasy 470, gdzie najpierw była załogantką Katarzyny Tylińskiej, a później Agnieszki Skrzypulec. Z tą drugą żeglarka AZS AWFiS Gdańsk wspólnie pojedzie na igrzyska do Londynu. Dla Ogar to szansa na pokazanie się na tak prestiżowej imprezie, tym bardziej, że jako siatkarka ciężko byłoby jej dostać się do reprezentacji.

– Ze 178 centymetrami wzrostu jako siatkarka na igrzyska bym nie pojechała. To był kolejny powód, dla którego zmieniłam dyscyplinę – wyjaśnia żeglarka.

Dzięki zajęciu 21. miejsca na mistrzostwach świata w Bacelonie w żeglarskiej klasie dwuosobowej 470 Jolanta Ogar wraz z partnerką Agnieszką Skrzypulec uzyskały prawo startu na IO w Londynie.

– To niewątpliwie największy sportowy sukces jaki kiedykolwiek został osiągnięty przez osobę wywodzącą się z naszej miejscowości. Oprócz serdecznych gratulacji, jakie należą się Jolancie pamiętajmy o dopingu podczas jej olimpijskich zmagań! – możemy przeczytać na lysagora.malopolska.pl

Wszystkich dopingujących naszą reprezentantkę zapraszamy na stronę internetową załogi: www.skrzypulec.pl

Olimpijskie regaty w tej klasie są rozłożone na sześć dni. Wystartują reprezentantki 20 państw. Inauguracja wyznaczona jest na 3 sierpnia, a 10 sierpnia do tzw. wyścigu medalowego, który punktowany jest podwójnie, przystąpi tylko 10 najlepszych załóg na podstawie wyników 10 wcześniejszych startów.
Harmonogram startów na tegorocznych igrzyskach

3 sierpnia – 13:00 – 19:00 470 kobiet – wyścigi 1,2 Weymouth&Portland – Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar

4 sierpnia – 13:00 – 19:00 470 kobiet – wyścigi 3,4 Weymouth&Portland – Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar

5 sierpnia – 13:00 – 19:00 470 kobiet – wyścigi 5,6 Weymouth&Portland – Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar

7 sierpnia – 13:00 – 19:00 470 kobiet – wyścigi 7,8 Weymouth&Portland – Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar

8 sierpnia – 13:00 – 19:00 470 kobiet – wyścigi 9,10 Weymouth&Portland – Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar

10 sierpnia – 14:00 – 15:00 470 m kobiet – wyścig medalowy Weymouth&Portland – ewentualny start Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar

JOLANTA OGAR
Urodzona: 28.04.1982 w Brzesku
Wzrost: 178 cm; waga: 70 kg
Dyscyplina: żeglarstwo, klasa 470 kobiet wraz z Agnieszką Skrzypulec
Klub: AZS AWFiS Gdańsk (od początku kariery żeglarskiej)
Trener klubowy: Cezariusz Piórczyk
Trener kadry: Zdzisław Staniul

Największe sukcesy:
regaty Pucharu Świata – 6. miejsce Kilonia (2011), 8. miejsce Majorka (2012)
Debiut na igrzyskach olimpijskich

Poza żeglarstwem
Przez dziesięć lat trenowała siatkówkę, grała na pozycji środkowej bloku, m.in. w klubach na zapleczu PlusLigi. Wywodzi się z podkrakowskiej Łysej Góry. O rodzinnych stronach nie zapomina. Zdarza jej się promować powiat brzeski. Jej hobby to: koszykówka, jazda na rowerze, squash, książki i filmy.

 —

sport.pl / lysagora.malopolska.pl