Don't Miss
Home » Wiadomości » Kąty: Generał Marcin Kątski został patronem Szkoły Podstawowej / zdjęcia

Kąty: Generał Marcin Kątski został patronem Szkoły Podstawowej / zdjęcia

DSC_3437-nW piątek 18 października 2013 r. odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Kątach imienia Generała Marcina Kątskiego.

Pochodzący z tej miejscowości generał zapisał się na kartach historii m.in. jako wybitny strateg wojskowy, odegrał ważną rolę w Bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Jego rodzina przez 350 lat mieszkała w Kątach.

Szkoła Podstawowa w Kątach istnieje od stu dziesięciu lat. Postać patrona szkoły jest bardzo wymowna. Jego patriotyzm, szacunek dla ojczyzny to nasze najpiękniejsze cechy narodowe. Jego osoba stanowi dla uczniów i nauczycieli wspaniały wzór, ale jest i wielkim wyzwaniem.

Ceremonia rozpoczęła się Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem tarnowskiego biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża.

Uroczystość zgromadziły wielu gości – poza władzami gminy i powiatu, licznie przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście. Gospodarzem uroczystości był wójt Iwkowej Bogusław Kamiński.

O oprawę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice SP w Kątach.

Szkoła z okazji nadania imienia otrzymała sztandar.

Został poświęcony także kamienny obelisk upamiętniający 650 rocznicę lokacji miejscowości Kąty dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego w 1363 r. oraz nadania imienia patrona szkoły podstawowej w Kątach.


Marcin Kazimierz Kątski (1635 -1710) urodził się i wychował w Kątach, które przez ponad 350 lat były siedzibą rodową Kątskich. Studiował na Akademii Krakowskiej, Padwie i Paryżu. Od najmłodszych lat wykazywał zdolności do nauk ścisłych, szczególnie matematyki. Dzięki nim właśnie został przez króla Jana Kazimierza wysłany do Francji, gdzie zdobywał doświadczenie wojskowe. Powrócił do Polski w czasie potopu szwedzkiego i natychmiast włączył się do walk. W jednej z bitew został ciężko ranny. Po powrocie do zdrowia brał udział w wielu kampaniach wojennych. Za swoje zasługi w 1667r. (w wieku 32 lat) został mianowany generałem artylerii koronnej co wówczas oznaczało naczelnego dowódcę tej formacji. Największe sukcesy militarne odnosił za panowania Jana III Sobieskiego. Najważniejszym z nich był udział polskiej artylerii w bitwie o Wiedeń. Generał Kątski jako jedyny dowódca wojsk sprzymierzonych przeprowadził swoje armaty przez Las Wiedeński i w dużym stopniu przyczynił się do zwycięstwa nad Turkami. O jego znaczeniu w ówczesnej Polsce świadczy fakt, że po śmierci Sobieskiego był brany pod uwagę jako kandydat do korony polskiej. Pod koniec życia otrzymał tytuł kasztelana krakowskiego był to najwyższy urząd świecki w Rzeczpospolitej. Marcin Kazimierz Kątski całe swoje dorosłe życie poświęcił ojczyźnie. Był doskonałym inżynierem, strategiem i organizatorem słynącym z uczciwości i hojności.

Więcej o postaci Generała Marcina Kazimierza Kątskiego <==

IB

Foto. IB

 

One comment

  1. No i co… Da się nadać imię kogoś innego niż związanego z Kościołem.