Wrześniowy kalendarz imprez plenerowych zakończyło właśnie Święto Suszonej Śliwki, które zorganizowano w gminie Iwkowa. Tegoroczną edycję połączono z 25-tą rocznicą samorządu gminy Iwkowa.
Jak mówił Andrzej Potępa, starosta brzeski – Coraz więcej gmin stara się znaleźć swój mocny punkt i eksponować go łącząc świętowanie z promocją lokalnego produktu. Gmina Iwkowa słynie nie tylko z sadów oraz suszarni znajdujących się na tym terenie. Suska sechlońska, która jest produkowana metodami tradycyjnymi wyłącznie w kilku gminach, w tym Iwkowej stała się już marką rozpoznawalną w całej Polsce. Jej znaczenie potwierdza fakt, iż posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne Unii Europejskiej.
W trakcie imprezy jak co roku odbył się konkurs na najlepszą potrawę ze śliwką. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami, ale i pomysłowością. Najlepszą okazała się Natalia Drożdżak – uczennica szkoły gastronomicznej, która ,,kaczką w glazurze śliwkowo- miodowej” zachwyciła jury.
Śliwka to znak rozpoznawalny gminy. Mamy przykłady, że wiele osób, które przyjeżdża do nas pyta o śliwkę, pyta czy są potrawy ze suszoną śliwką, dlatego wszystkie restauracje w gminie oraz gospodarstwa agroturystyczne mają je w swoich menu – mówi Bogusław Kamiński, wójt Iwkowej.
Podczas imprezy na scenie wystąpiła Iwkowska Orkiestra Dęta, Kabaret z Kopydłowa oraz gwiazda wieczoru zespół Ino Ros. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych przygotowując dmuchane zjeżdżalnie oraz blok zabaw dla dzieci.
Organizatorami wydarzenia był Wójt Gminy Iwkowa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej. Imprezę zaczynili swoją obecnością Władysław Kosiniak–Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, Urszula Rusecka oraz Józef Rojek Posłowie na Sejm RP, Józefa Szczurek–Żelazko oraz Adam Kwaśniak – radni województwa małopolskiego.
„Święto Suszonej Śliwki” odbywa się corocznie od 2001 r. Celem imprezy jest popularyzacja walorów turystycznych i krajobrazowych Gminy Iwkowa oraz promocja produktu regionalnego jakim jest suszona śliwka.
—
IB
Foto. Maciej Mazur