Don't Miss
Home » Wiadomości » Katyński Dąb Pamięci

Katyński Dąb Pamięci

2015-05-08_Szczepanow_0172-nJak co roku na początku maja w Szczepanowie ma miejsce tygodniowy odpust ku czci Św. Stanisława BM. Główna uroczystość odpustowa, która tradycyjnie odbywa się w sobotę, została tym razem przeniesiona na piątek 8 maja. W ten sposób połączona została z diecezjalno-gminnymi obchodami 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Na ścianie kościoła na cmentarzu ufundowanego przez księcia Stanisława Lubomirskiego odsłonięta została tablica poświęcona Ofiarom i poległym w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Następnie uroczysta procesja udała się do szczepanowskiej bazyliki. Licznie przybyli uczestnicy uroczystości zatrzymali się po drodze na szczepanowskim rynku, gdzie został posadzony Katyński Dąb Pamięci, poświęcony aspirantowi Policji Państwowej Stanisławowi Piwowarczykowi, który urodził się w Szczepanowie a następnie służył w Policji Państwowej min. w gminie Wołożyn w woj. nowogródzkim na kresach Rzeczpospolitej. Po tragicznej kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej, umieszczony w obozie w Ostaszkowie, a następnie zamordowany w piwnicach budynków NKWD w Twerze tzw. „metodą katyńską” czyli strzałem z pistoletu w tył głowy i pochowany w masowych grobach w Miednoje. Jego nazwisko znajduje się na Liście Katyńskiej. Dąb Pamięci został posadzony z inicjatywy druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepanowie. W ten sposób włączyli się oni do ogólnopolskiej akcji polegającej na posadzeniu Dęba Pamięci wszystkim ofiarom katyńskiego mordu. Przyjęta jest zasada, że dla każdego zamordowanego sadzi się jednego dęba, a na prostym kamieniu skromna tabliczka informuje uczczenia czyjej pamięci poświęcony jest dąb. Lokalne społeczności oddają w ten sposób hołd ofiarom katyńskiej zbrodni. Niejednokrotnie jest to przywrócenie pamięci zbiorowej osób już zapomnianych, bo przecież oprócz ludzi o znanych nazwiskach, w Katyniu zamordowanych zostało wiele tysięcy wspaniałych ludzi, o których pamięć pozostaje tylko w kręgu najbliższej rodziny. Warto ich przypominać, ponieważ oni też stanowią część naszej lokalnej historii.

W gminie Brzesko był to pierwszy Katyński Dąb Pamięci. W Szczepanowie urodził się również por. rez. Józef Budyn, zamordowany w Katyniu. Poświęcony jego pamięci dąb zostanie posadzony w kolejnym roku. Trzecia ofiara katyńskiej zbrodni związana ze Szczepanowem to Jan Burkiewicz. Dla niego Dąb Pamięci został już posadzony przez władze gminy Bochnia, ponieważ pochodził z tamtych terenów, chociaż swoje dorosłe życie związał ze Szczepanowem, gdzie założył rodzinę. Trzy inne ofiary katyńskiej zbrodni, które urodziły się na terenie gminy Brzesko, zostały uczczone przez posadzenie Dębów Pamięci przez samorządy lub szkoły poza powiatem brzeskim, min. pochodzący z Poręby Spytkowskiej aspirant Policji Państwowej Albin Basista, który służył na posterunku w Bolesławiu w Powiecie Dąbrowskim i dla niego Dąb Pamięci posadziło Starostwo w Dąbrowie Tarnowskiej, pochodzący z Brzeska kpt. Antoni Anioł został uczczony Dębem Pamięci przez Samorząd Osiedlowy Bieniowice – Sołectwo Witanów w Błoniach, urodzony w Brzesku major Tadeusz Wagner został uczczony Dębem Pamięci przez społeczność Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie.

Pozostali czekają na swój czas, który przecież kiedyś nadejdzie. W okolicznych gminach, lokalne społeczności już przed kilkoma laty posadziły dęby pamięci dla swoich mieszkańców, którzy zostali zamordowani przez sowietów i ich nazwiska znajdują się na Liście katyńskiej. Być może nadejdzie czas, że i w gmina Brzesko dołączy do tej szlachetnej inicjatywy. W każdym razie początek został już zrobiony.

IB

Foto. Piotr Olczak