Don't Miss
Home » Wiadomości » Kolejna pomoc finansowa dla Kół Gospodyń Wiejskich. Warto skorzystać!

Kolejna pomoc finansowa dla Kół Gospodyń Wiejskich. Warto skorzystać!

Od 3 do nawet 5 tys. zł może trafić dla Kół Gospodyń Wiejskich. 7 maja 2019 r. ruszył nowy nabór wniosków dotacyjnych. Pomoc finansowa po raz kolejny trafi do Kół zarejestrowanych w ARiMR. Warunkiem otrzymania dotacji także w tym roku jest rozliczenie uprzednio uzyskanej pomocy. Będzie ona przyznawana do wyczerpania środków. Na ten cel przeznaczono kwotę 40 mln zł.

Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju, które weszło w życie z dniem 7 maja, mówi o tym, że pomoc będzie mogła być przyznawana Kołu raz w roku i trzeba będzie ją wykorzystać do 31 grudnia roku, w którym została przyznana. Stawki pozostają bez zmian i są zależne od liczby członków w kole. Pieniądze wypłacać będzie ARiMR niezwłocznie po dniu wydania decyzji o przyznaniu pomocy. Wnioski będzie można złożyć nie później niż do 31 października.

Koło gospodyń wiejskich (KGW) to obok jednostek OSP jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Koła Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich działają od ponad 150 lat. Obecnie jest ich około 21 tysięcy powstałych w ramach Kółek Rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Organizacje te skupiają ponad milion osób.  Po wejściu w 2018 r. w życie nowej ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich organizacje mogły uzyskać od 3 do nawet 5 tysięcy złotych dotacji na swoją działalność. Ze złożeniem wniosku było jednak różnie, mimo że wniosek o dofinansowanie był bardzo krótki. W skali Powiatu Brzeskiego z możliwości pozyskania środków skorzystało ostatecznie 15 Kół Gospodyń Wiejskich. 

Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich uchwalona w 2018 r. to nowy akt prawny, który ma im umożliwić uzyskiwanie osobowości prawnej, rozwijanie działalności i korzystanie z do tej pory trudno dostępnych środków. Dodatkowo projekt ustawy przewiduje również, że KGW będzie mogło prowadzić legalną działalność zarobkową, w tym działalność gospodarczą np. w zakresie sprzedaży rękodzieła, żywności regionalnej. Ten zapis wpisuje to koła gospodyń wiejskich w nurt ekonomii społecznej i pozwala legalnie funkcjonować, bez obaw o niepodziewaną kontrolę ze strony Urzędu Skarbowego w trakcie np. pikniku czy festynu.
 

Szczegółowe informacje :

ARiMR