Usłyszymy o niej pewnie jeszcze niejeden raz. Błyskotliwa, pracowita i niezwykle uzdolniona humanistka – tak postrzegana jest uczennica klasy VI PSP nr 3 w Brzesku – Dominika Dobrzańska. Chociaż świetnie radzi sobie również w innych dziedzinach, to język polski jest jej pasją, a największą przyjemność sprawia czytanie książek.
Niedawno informowaliśmy o sukcesie trzynastolatki w III Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy z Gramatyki Języka Polskiego zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 113 im. Leopolda Węgrzynowicza w Krakowie. W ostatnim czasie osiągnęła kolejne sukcesy i udowodniła, że nie ma sobie równych. W marcu Dominika wzięła udział w XIII Gminnym Konkursie Ortograficznym, objętym honorowym patronatem Burmistrza Brzeska, i uzyskała tytuł Mistrza Ortografii. Jak co roku uczestnicy zmagań zmierzyli się z niezwykle trudnym dyktandem i testem językowym.
Najważniejszym osiągnięciem dziewczynki jest jednak zdobycie tytułu laureata Małopolskiego Konkursu Humanistycznego, zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Droga do sukcesu nie była łatwa. Praca rozpoczęła się właściwie już na początku września, najpierw uczennica przeszła jak burza przez eliminacje szkolne, w których wystartowało 3884 uczestników. Później świetny wynik uzyskała w etapie rejonowy, który odbył się w Bochni. Następnie swoją niesamowitą wiedzę zaprezentowała w Nowym Sączu, w etapie wojewódzkim zmierzyła się z 125 osobami z całej Małopolski. Do grona laureatów zakwalifikowano jedynie 22 osoby, spośród których uczennica PSP Nr 3 w Brzesku osiągnęła najwyższy wynik. Tym samym może skorzystać z przywileju zwolnienia ze sprawdzianu szóstoklasisty, czego z pewnością zazdroszczą jej wszyscy rówieśnicy. Do obu konkursów przygotowana została przez Justynę Krzywacką, nauczycielkę języka polskiego.
Gala Laureatów Małopolskiego Konkursu Humanistycznego odbyła się 27 marca. Z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty, dyrektora Delegatury w Nowym Sączu, uczennica odebrała zasłużoną nagrodę.
Liczne sukcesy Dominiki sprawiły, że każde gimnazjum przyjmie ją „z otwartymi rękami”. Jest chlubą „Trójki” i mamy nadzieję, że nie straci zapału do pracy i sięgnie po laury również w kolejnych etapach kształcenia. Życzymy jej tego.
—
M. Głowacka – Zastawnik