Don't Miss
Home » Wiadomości » Koncert Crushed Sounds BigBand w Aulnay sous Bois pod Paryżem / zdjęcia / video

Koncert Crushed Sounds BigBand w Aulnay sous Bois pod Paryżem / zdjęcia / video

W niedzielę 14 lipca 2019 r. Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds BigBand z Porąbki Uszewskiej korzystając z gościnności proboszcza ks. Jarosław Kocha, dała Koncert Patriotyczny w Kościele św. Józefa należącym do Polskiej Misji Katolickiej w Aulnay sous Bois pod Paryżem. Autorska Kantata  patriotyczna – ” ..tylko prawda i pamięć!!!” skomponowana została z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Przyjechaliśmy do Was, bo wiemy, że Polska nie kończy się na Odrze, Nysie i Bugu, ale jest wszędzie tam, gdzie mieszkają kochający ją Polacy. Różne są powody emigracji, ale skutki zawsze takie same – ogromna tęsknota za krajem. Przywozimy Wam Kochani w tych pieśniach patriotycznych i polskiej poezji skrawek naszej ukochanej Ojczyzny, kryje się w nich zarówno historia walk narodowowyzwoleńczych, przywiązanie do tradycji, piękno polskiego krajobrazu, wierność Bogu  oraz  szlachetność działań. Prawdą jest przecież, że: „…wszyscy Polacy  to jedna rodzina…. – takimi słowami Młodzieżowa Orkiestra powitała Rodaków, którzy zgromadzili się na polskiej, niedzielnej Mszy św. w kościele Św. Józefa Polskiej Misji Katolickiej w Aulnay sous Bois pod Paryżem.

Orkiestra została niezwykle miło przyjęta przez zgromadzonych wiernych (swoim śpiewem i grą na instrumentach przygotowali również muzyczną oprawę Mszy św.), podczas koncertu widownia bardzo spontanicznie włączyła się w śpiew polskich pieśni patriotycznych, pojawiło się wzruszenie i łzy tęsknoty za Ojczyzną). Koncert był rejestrowany przez liczne media polonijne, a po nim orkiestra po staropolsku została ugoszczona przez tamtejszych parafian.

Więcej o wyjeździe pisaliśmy w artykule:

Z Porąbki Uszewskiej do Paryża! Crushed Sounds BigBand rusza na tournée <==

 

Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds BigBand – o zespole

Działające od października 2017 roku Stowarzyszenie Muzykalni ma za zadanie wspierać działalność Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand i umożliwiać jej rozwój. Orkiestra powstała w 2015 r. w Porąbce Uszewskiej, składa się z 35 uczniów i absolwentów szkół muzycznych – pasjonatów muzyki filmowej i rozrywkowej, a jej założycielem i dyrygentem jest Dariusz Swoszowski. Zadebiutowała oficjalnie pod nazwą Crushed Sounds BigBand 30 kwietnia 2016 roku wykonując Koncert Muzyki Filmowej w Porąbce Uszewskiej, a od października 2017 roku działa w ramach Stowarzyszenia Muzykalni. Orkiestra prezentuje swoje umiejętności poprzez różne inicjatywy artystyczne: koncerty muzyki filmowej (Porąbka Uszewska, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Muzeum Zamek w Dębnie), koncerty kolęd (Brzesko, Tarnów, Dębno, Porąbka Uszewska), występy gościnne (m.in. w Urzędzie Wojewódzkim filia w Tarnowie, Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) jak i występy charytatywne. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki – oprócz utworów muzyki filmowej, które stanowią jej podstawowy aspekt artystycznej działalności, wykonuje także utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej i sakralnej.

Fot / video – Polska Misja Katolicka w Aulnay sous Bois – Mission Catholique Polonaise

VIDEO

ZDJĘCIA