We wtorek 14 lutego w sali audytoryjnej brzeskiego Regionalnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego odbyła się konferencja i szkolenie na temat „Szkody łowieckie w myśl obowiązującego prawa polskiego”, które poprowadził Prezes Śląskiej Izby Rolniczej Roman Włodarz. Prelegent jest ekspertem w zakresie prawa łowieckiego w Polsce. Spotkanie zorganizował Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Na konferencji byli także obecni przedstawiciele Banku BGŻ na czele z dyrektor oddziału w Brzesku Panią Katarzyną Kłycińską, którzy zaprezentowali ofertę banku przeznaczoną dla sektora rolniczego.
Konferencja rozpoczęła się o godzinie 9.00 i zgromadziła bardzo wielu słuchaczy, którzy przyjechali na spotkanie
z całej Małopolski. Sala była zapełniona niemal do ostatniego miejsca. Oprócz przedstawicieli organizatorów na szkolenie przybyli reprezentanci organizacji rolniczych, łowieckich, samorządów, rolnicy oraz właściciele i dzierżawcy terenów rolnych i leśnych w naszym regionie.
Patronat nad szkoleniem objęli: Starosta Powiatu Brzeskiego, Burmistrzowie miast Brzesko i Czchów, Wójtowie gmin: Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa
i Szczurowa.
Rozmowa z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego Tomaszem Latochą
Jak duży problem stanowią szkody wyrządzane przez dziką zwierzynę?
Tomasz Latocha: Szkody powodowane przez dziką zwierzynę w uprawach i płodach rolnych stanowią istotny problem społeczny. Dotyczy on zarówno producentów rolnych jak i dzierżawców oraz zarządców obwodów łowieckich. Jest również sporym problemem samorządów rolniczych, gminnych i powiatowych.
Czy problem dotyczy także naszego regionu?
T.L.: W powiecie brzeskim od pewnego czasu obserwujemy eskalację szkód, która wynika głównie z ciągle malejącej powierzchni upraw, a także przecięcia szlaków migracyjnych zwierzyny. Spowodowane jest to również prowadzonymi inwestycjami infrastrukturalnymi np. budową autostrady, także wzrostem populacji dzikich zwierząt, który to wzrost paradoksalnie w znacznej części powodowany jest prawem łowieckim. Powszechnie wiadomo, że dzika zwierzyna nie będzie żerować na odłogach tylko na gruntach o najwyższej kulturze rolnej, a przez przecięcie szlaków migracyjnych coraz częściej zbliża się do siedlisk ludzkich, niszcząc uprawy rolne, przydomowe ogródki i zieleniaki. Zwierzyna widywana jest również na drogach publicznych gdzie jest powodem wielu szkód komunikacyjnych.
Jak do tematu szkód łowieckich odnosi się polskie prawo?
T.L.: Niestety przepisy prawa w obszarze szkód wyrządzanych przez dziką zwierzynę są niespójne, a w wielu obszarach wadliwe. Prawo bardzo słabo broni własność rolnika,
a używane w nim nazewnictwo często nie ma jednoznacznych definicji i nie przystaje wręcz do dzisiejszych standardów językowych. Pozwala dochodzić ewentualnych odszkodowań wyłącznie za szkody wyrządzone przez 10 ze 100 gatunków łownych. Nie reguluje kwestii przygotowania czy przeszkolenia osób szacujących szkody. Nie wskazuje źródła wg, którego ustala się cenę rynkową w chwili szacowania. Niejasno także odnosi się do zasad tzw. współdziałania w zapobieganiu szkodom oraz konsekwencji braku tej współpracy. W zakresie prawa mówiącego o szkodach dokonanych przez dziką zwierzynę jest wiele kwestii nieuregulowanych, a niespójność i niekompletność przepisów sprzyja dowolności w ich interpretacji i stosowaniu zarówno przez myśliwych jak i rolników.
Zorganizowanie w Brzesku konferencji na ten temat świadczy jednak o tym, że jest to ważne zagadnienie i temat szkód łowieckich nie jest całkowicie pomijany.
T.L.: Cieszę się, że w naszym powiecie tematy te coraz częściej są dyskutowane. Przecież to już druga konferencja poświęcona tej tematyce. Pierwsza zorganizowana była prze Radę Powiatową Małopolskiej Izby Rolniczej, a teraz trudu organizacji podjął się Powiatowy Zespół Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy istotnym wparciu Starosty Brzeskiego Andrzeja Potępy, który konferencję objął swoim patronatem. Wsparcia udzieliły też samorządy gminne na terenach, których dyskutowany problem spędza sen z powiek wielu rolnikom. Mam nadzieję, że dzięki tym spotkaniom wielu zainteresowanych poszerzy swoją wiedzę, a zdobyte informacje ułatwią poruszanie się w gąszczu przepisów, pozwalając łatwiej dochodzić do kompromisów i ugody na gruncie.
Rozmawiał Maciej Mazur
IB
Jestem ekspertem w dziedzinie szacowania szkód łowieckich. Zapraszam na moją stronę.