Don't Miss
Home » Wiadomości » Konsultacje społeczne w Gminie Dębno

Konsultacje społeczne w Gminie Dębno

marcingluszekW maju odbyły się szkolenia dla sołtysów, członków Rady Gminy i rad sołeckich oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych realizowane w ramach projektu „U nas w gminie konsultujemy! Partycypacja obywatelska poprzez konsultacje społeczne” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Seminarium poświęcone było omówieniu roli, jaką pełnią konsultacje społeczne w środowisku lokalnym. Trenerka Magdalena Szczudło wyjaśniła, że są one jedną z form partycypacji publicznej, której celem jest uzyskanie opinii, stanowisk od podmiotów, których w pewien sposób dotkną zmiany zaproponowane przez administrację publiczną.

Udział mieszkańców w konsultacjach społecznych prowadzonych na terenie Gminy Dębno dotyczy wąskiego zakresu problemów, m.in. podziału funduszy sołeckich na zebraniu wiejskim, uczestnictwa w komisjach Rady Gminy i kontaktowaniu się z radnymi, programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, organizowanym spotkaniom tematycznym.

Znaczenie konsultacji społecznych jest nie do przecenienia. Praca w grupach zaowocowała stworzeniem takiej listy. Dla uczestników szkolenia najważniejszymi korzyściami są: możliwość wyrażania swoich opinii i potrzeb, rozwój społeczności lokalnej, mobilizacja do pracy na rzecz gminy, współodpowiedzialność za losy małej ojczyzny, spadek stopnia niezadowolenia społecznego, podniesienie jakości życia wynikającej z realizacji konsultowanych i realizowanych projektów i zadań, zachęcanie do angażowania mieszkańców w życie społeczne, a tym samym wyzwalanie inicjatyw obywatelskich.

Wymiana informacji z opinią publiczną powinna być realizowana zgodnie z zasadami efektywnych i udanych konsultacji społecznych. Zalicza się do nich: zasadę poszanowania dobra ogólnospołecznego i interesu ogólnego, reprezentatywność i równość obywateli w uczestniczeniu w procesach partycypacyjnych, rzetelność w przedstawieniu opinii, przejrzystość, otwartość, itp.

Zdaniem zebranych administracja publiczna przygotowując konsultacje społeczne powinna zadbać o to, aby stworzyć dogodne warunki dla różnych grup docelowych, zrozumiale i rzetelnie przedstawić problem i możliwe rozwiązania (skutki dla społeczności lokalnej), kierować się otwartością, rzetelnością i szacunkiem w stosunku do każdego mieszkańca, zapewnić moderatora spotkań i na każdym etapie działań przekazać informację zwrotną, ze szczególnym uwzględnieniem i obszerną argumentacją uwag odrzuconych.
Z drugiej strony, udane konsultacje społeczne leżą również w rękach mieszkańców, którzy powinni mobilizować się do bardziej świadomego uczestnictwa w zebraniach wiejskich. Otwartość na kompromis, społeczną dyskusję, gotowość do współpracy może przyczynić się do kształtowania postaw prospołecznych, a w przyszłości – społeczeństwa obywatelskiego.

W szkoleniach wzięło udział 48 osób. Cieszy fakt, że dla znacznej grupy informacje z zajęć były nowe, rozwijające, a samo seminarium spełniło oczekiwania beneficjentów.

ug