Już po raz 21 sołtysi i środowiska wiejskie z całego kraju gościły u stóp licheńskiej Pani. To najbardziej liczna i znana pielgrzymka której inicjatorami byli ks. Biskup Roman Andrzejewski, Ireneusz Niewiarowski oraz kustosz senior Sanktuarium Eugeniusz Makulski. Tegoroczna pielgrzymka połączona została z dwudniową konferencją pt. „Wiejska Polska”
W dwudniowych obradach wzięło udział ponad 800 osób z całego kraju. W konferencji również uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych: Zofia Szalczyk, v-ce minister rolnictwa, Dariusz Młotkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, Andrzej Hałasiewicz z kancelarii prezydenta RP, Mateusz Klemenski v-ce marszałek województwa wielkopolskiego, Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego, Janusz Bartczak prezes Polskiej sieci LGD.
Konferencja „Wiejska Polska” odbywała się w auli PWSZ w Koninie i zakończyła się przyjęciem deklaracji dotyczącej przyszłości polskiej wsi. „Stawiamy sobie ambitne cele, chcemy rozmawiać, zadawać pytania, słuchać środowiska sołtysów i mieszkańców wsi, chcemy aby mieszkańcy czuli się gospodarzami swoich małych ojczyzn” mówił na spotkaniu senator Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
Program Konferencji dotyczył również: strategii zrównoważonego rozwoju wsi, założeń WPR na lata 2014-2020, podejścia Leadera, funduszu sołeckiego.
„W nowym rozdaniu stoi przed nami wyzwanie dotyczące jak najlepszego rozdysponowania środków. Środki te pójdą przede wszystkim na wzrost innowacyjności w gospodarstwach rolnych, ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu, czekamy na ustalenia unijne”– powiedziała Z. Szalczyk
Zapytałem Panią minister o środki z PROW na budowę dróg, chodników w przyszłej perspektywie 2014-2020 – dlaczego w ramowym opracowaniu programu infrastruktura nie jest planowana? Jak myśleć i stawiać w pierwszej kolejności na innowacyjność, nowoczesność – tak z drugiej strony potrzebną i oczekiwaną jeżeli jest problem i to duży z zagwarantowaniem bezpiecznej drogi do szkoły naszym dzieciom?
Pani minister odpowiedziała, że „faktycznie w tym rozdaniu zostały przyjęte inne priorytety jednak prace cały czas jeszcze trwają. Wielu wójtów i burmistrzów zgłasza problem z brakiem środków w nowej perspektywie na drogi wiejskie w związku z tym są rozważane pewne rozwiązania dotyczące małej lokalnej infrastruktury drogowej”.
Konferencje zakończyło Forum Debaty Publicznej dotyczące potencjału rozwoju obszarów wiejskich.
Ogólnie konferencja to zbiór wielu informacji dotyczących wsi, możliwość dyskusji, zadawania pytań, przedstawiania własnych problemów, obserwacji i wniosków niekoniecznie spójnych z poglądami zaproszonych prezenterów. Tam również można było promować swoje miejscowości, gminy, stowarzyszenia, LGD. Konferencja to doskonała okazja wymiany informacji z sołtysami z całej Polski, ich podejścia chociażby do funduszu sołeckiego, ogólnego sołeckiego TAK przedstawionego na konferencji za „osobowością prawną dla sołtysów”, wykorzystaniem środków wiejskich tylko na potrzeby wsi.
O godz. 17.00 w katedrze Licheńskiej po raz V odbył się koncert pod hasłem „W hołdzie bł. Janowi Pawłowi II” wykonany przez Chóry i Orkiestry z całej Polski. Samo wysłuchanie koncertu to niesamowite wrażenie i ta atmosfera coś niepowtarzalnego. Jak podaje organizator w tegorocznym koncercie uczestniczyło ok. 5 tys. śpiewaków i muzyków. Wykonano kilkanaście utworów w tym: na początku „hymn państwowy”, „hymn watykański”, „Abba Ojcze”, „hymn Straży Pożarnych”, „Apel Jasnogórski”, „Rote”, oczywiście ukochaną pieśń Papieża Polaka „Barke”. Duże wrażenie zrobiło na mnie wykonanie utworu „Santo Subito” skomponowanego przez Grzegorza Duchnowskiego do słów bpa Zawitkowskiego.
W niedzielę w uroczystej Mszy Św. o godz. 12.00 o pomyślność polskiej wsi modliło się ponad 3 tys. osób. Mszy przewodniczył wikariusz biskupi Wojciech Kochański, kustosz sanktuarium ks. Wiktor Gumienny, oraz ks. Eugeniusz Makulski kustosz senior który bardzo miło i ciepło przywitał przedstawicieli społeczności wiejskich wskazując jednocześnie w krytycznych słowach problemy z jakimi na co dzień boryka się polska wieś nie znajdując wystarczającej pomocy u tych którzy dziś decydują o jej kształcie.
W homilii ks. Kochański apelował do ludzi zamieszkujących polską wieś aby nie zostały zatracone tradycyjne polskie zawołania „Szczęść Boże” czy „Bóg zapłać”- gdyż jest w nich zawarta chrześcijańska i polska godność, zachęcał również do kultywowania wspaniałych tradycji jakie wywodzą się i żyją na polskiej wsi.
Po zakończonej mszy delegacje z poszczególnych województw wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod pomnik śp. ks. bpa. Romana Andrzejewskiego aby oddać hołd wieloletniemu duszpasterzowi, przyjacielowi rolników i polskiej wsi.
—
Jarosław Sorys – sołtys Jadowniki