To był niezapomniany festiwal folkloru, doskonałej zabawy i przypomnieniem tego, co w kulturze gminy Dębno jest ważne i cenne. Mowa o Święcie Łopołki, które odbyło się w miniony weekend. Widzowie dopisali, ale to bynajmniej nie dziwi, bo organizatorzy dołożyli wszystkich starań, aby zadowolić mieszkańców. Tradycyjnie już odbyły się warsztaty łopołkarskie, było wiele występów i zabawa dla dorosłych. Z wielkim entuzjazmem widzowie oglądali występ zespołu Jambo Africa.
– Święto łopołki odbyło się już po raz siódmy i śmiało można powiedzieć, że jego organizatorom udało się przypomnieć zanikającą tradycję. Bardzo się cieszę, że udało się ją ocalić od zapomnienia. To część naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego – mówi Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski. Warto dodać, że święto jest znane w całej Małopolsce, widzowie przyjeżdżają z daleka, a dla gminy to znakomita okazja, aby się zapromować.
W pierwszy dzień imprezy odbyły się warsztaty łopołkarskie, adepci wyplatania koszy łatwo nie mieli, potrzeba do tego dużej zręczności i cierpliwości. Łopołka to kosz, z którego Łoniowa dawniej słynęła. Takie kosze wyplatane były w kilku regionach Polski, jednak ten łoniowski był wyjątkowy, bo wykonywano go z łyka dębowego. Warsztaty prowadził Józef Gawlik. Wieczorem dla dorosłych uczestników święta odbyła się zabawa taneczna, w czasie której przygrywał zespół Forton.
W niedzielę przez cały dzień trwał kiermasz sztuki ludowej, w czasie którego swoje znakomite prace prezentowali lokalni twórcy. Na scenie odbywały się folklorystyczne występy, zarówno w wykonaniu dorosłych, jak i małych artystów. Swoim popisem zachwyciły dzieci z łoniowskiego przedszkola, nie mogło także zabraknąć występu zespołu „Mali Łoniowiacy”, gościnnie prezentowała się grupa „Małe Rożnowioki”, przedstawiając wiązankę tańców Lachów sądeckich. Widzom spodobało się wykonanie utworów przez Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki”. Przy wtórze gromkich braw ze sceny schodziły Ania i Kinga Gurgul, laureatki telewizyjnego programu „Aplauz, aplauz!”. Wielką klasę pokazali artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Łoniowiacy, którzy zaprezentowali widzom suitę Beskidu śląskiego.
—
ug
Fot. Maciej Mazur