Don't Miss
Home » Wiadomości » Małopolska pamięta o Legionistach

Małopolska pamięta o Legionistach

Nawiązując do obchodzonego w ubiegłym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie zainicjował projekt pn. „Małopolska pamięta o Legionistach”.  Akcja trwa do 1 listopada 2019 r. Z terenu Powiatu Brzeskiego walczyło w Legionach Polskich kilkudziesięciu mieszkańców. 

Celem projektu jest zebranie danych o grobach i mogiłach Legionistów w Małopolsce znajdujących się poza cmentarzami wojennymi czyli na cmentarzach parafialnych i komunalnych. Znacząca część miejsc pochówków jest znana. Brakuje informacji o Legionistach, którzy nie zostali pochowani na cmentarzach wojennych. Zbierane są również informacje o Legionistach, którzy doczekali zakończenia I wojny światowej i zmarli jakiś czas później.

– Chcemy zgromadzić informacje o znajdujących się w Małopolsce miejscach spoczynku żołnierzy Legionów Polskich. Częściowo już taką bazę mamy opracowaną, ale dotyczy ona grobów i cmentarzy wojennych, a chcielibyśmy rozszerzyć ją o informacje o miejscach pochówku Legionistów na cmentarzach parafialnych czy komunalnych. Wszystkich, którzy wiedzą, gdzie takie groby Legionistów się w Małopolsce znajdują, prosimy o przesłanie informacji na adres pamietamyolegionistach@muw.pl. Dane o tych grobach i ich stanie będziemy zbierać do 1 listopada 2019 roku i w zależności od zgromadzonego materiału – podejmować dalsze kroki, aby w należyty sposób upamiętnić tych, którzy otwierali drzwi Niepodległości – wyjaśnia wojewoda Piotr Ćwik.

Mieszkańcy Małopolski, którzy mogą wskazać miejsca pochówków Legionistów w gminach, miastach i powiatach mogą do 1 listopada 2019 r. wysyłać informacje na adres mailowy: pamietamyolegionistach@muw.pl. Mogą też kontaktować się z pracownikami Oddziału ds. Mediów i Komunikacji Społecznej MUW, koordynatorami projektu – Pawłem Gofronem (tel. 12 392-14-16) i Anną Badurą (tel. 12 392-11-29).

– Chciałbym, aby Małopolanie pamiętali o grobach Legionistów i cmentarzach wojennych. Nie jest zatem przesadą mówić, że to w Małopolsce zaczęła się nasza droga do Niepodległości. Niech to więc będzie nasz wspólny cel: nie tylko ocalić Legionistów od zapomnienia, ale także utrwalić pamięć o ich dziejach, o ideach, którymi się kierowali, o wielkiej i niepodległej Polsce, o którą zdecydowali się walczyć – podsumowuje Piotr Ćwik.

Opublikowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Internetowy Wykaz Legionistów Polskich” to baza nazwisk ponad 30 tys. żołnierzy pełniących służbę w latach 1914-1918 w Polskich Legionach. Każdy żołnierz znajdujący się w Wykazie posiada swój profil, który zawiera informacje dotyczące jego pochodzenia i przebiegu służby w Legionach Polskich. 

Sprawdź czy Twoi bliscy walczyli w Legionach – Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918 <==

IB / MUW / muzeumpilsudski.pl