Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Małopolska z szansą na jeszcze większy rozwój / konferencja w Tarnowie

Małopolska z szansą na jeszcze większy rozwój / konferencja w Tarnowie

W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyła się konferencja regionalna dotycząca konsultacji społecznych projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Województwem Małopolskim. Konferencja była doskonałą okazją do dyskusji nad kształtem polityki regionalnej do roku 2030. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Anna Pieczarka z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Anna Pieczarka otwierając konferencję regionalną, podkreśliła, że spotkanie odbywa się w dzielnicy Mościce, gdzie swoją siedzibę ma Grupa Azoty – największy koncern chemiczny w Polsce.

– Mimo iż w Tarnowie prężnie działa Grupa Azoty, miasto zmaga się z kilkoma problemami związanymi m.in. z odpływem mieszkańców, starzejącym się społeczeństwem czy utratą funkcji społecznych, gospodarczych i administracyjnych. Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego stworzy szanse, aby i duże miasta i mniejsze ośrodki, takie jak choćby Tarnów dynamicznie się rozwijały – mówiła podczas otwarcia Anna Pieczarka.

– Do wspierania rozwoju regionalnego i lokalnego potrzebujemy współdziałania rządu, samorządu, organizacji społecznych, ale także przedsiębiorców – dodała Anna Pieczarka.

Podkreśliła, że Małopolska, podobnie jak inne regiony staje przed wzywaniem określenia swojej polityki rozwoju na najbliższą dekadę. Wizja rozwoju Małopolski zostanie zawarta w nowej strategii rozwoju województwa do roku 2030.

Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zaznaczył, że rząd chce rozmawiać o najważniejszych dokumentach strategicznych nie tylko w Warszawie, Krakowie, ale także w średnich miastach, takich jak Tarnów, równie ważnych dla rozwoju kraju. Dodał, że KSRR pokazuje jak dostosować się do zmian zachodzących wokół nas, odnosząc korzyści z procesu globalizacji, ale także jak wykorzystać auty regionów do ich rozwoju.

***

Przypomnijmy, że od połowy 2017 roku są prowadzone prace nad aktualizacją zintegrowanych krajowych strategii sektorowych, które wraz ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku) określą model polityki rozwoju Polski na najbliższą dekadę. Szczególna rola w rym zakresie przypadnie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030, wyznaczającej nowy paradygmat rozwoju regionalnego, opierający się przede wszystkim na zmniejszeniu dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczym terytoriów oraz wzmacnianiu powiązań funkcjonalnych poszczególnych obszarów.

Galeria zdjęć <==

malopolskie.pl