Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Małopolski zespół „SPEED” w ciągu 11 dni swojej działalności ujawnił blisko 2500 wykroczeń

Małopolski zespół „SPEED” w ciągu 11 dni swojej działalności ujawnił blisko 2500 wykroczeń

Policjanci pełniący służbę w grupie „SPEED” na terenie Małopolski ujawnili już 2496 wykroczeń, z czego aż 70% naruszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących. Za przekroczenie prędkości o co najmniej 51 km/h w obszarze zabudowanym zatrzymanych zostało 36 praw jazdy. Funkcjonariusze realizując swoje zadania, zwracają również uwagę na stan techniczny kontrolowanych pojazdów. Do chwili obecnej, z tej przyczyny zatrzymano 50 dowodów rejestracyjnych.

Do małopolskiego zespołu „Speed” oddelegowano około 50 funkcjonariuszy z całego województwa małopolskiego. Nie są to tylko policjanci „drogówki”, którzy mają specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów i/lub ręcznych mierników prędkości. W skład zespołu wchodzą również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego oraz do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie.

Mundurowi z grupy SPEED kierowani są na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do rażącego łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych. Do zadań zespołu należy, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Istotne dla pracy tej grupy jest także monitorowanie i analiza umieszczonych nagrań w Internecie obrazujących pirackie wyczyny, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach. Grupa współpracuje z innymi podmiotami (np. realizującymi miejski monitoring) w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji. Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych planowane są poszczególne działania tj. ich miejsce (potencjalnie to teren całego województwa) i taktyka.

Podczas działań drogowych zespół „Speed” wykorzystuje nie tylko dotychczasowy sprzęt „drogówki” (tj. ręczne laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu czy pojazdy wyposażone w videorejestratory) ale również najnowsze radiowozy oznakowane BMW 320i xDrive i nieoznakowane BMW 330i xDrive Gran Turismo (wyposażone w videorejestratory).

KWP Kraków / KPP Brzesko / IB